Do tegorocznej edycji zestawienia przygotowywanego przez tygodnik POLITYKA we współpracy z partnerami merytorycznymi – firmą Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu – zgłosiło się 98 organizacji działających w duchu zrównoważonego rozwoju. Spośród nich wyróżnienie otrzymało 58 podmiotów.
– Zrównoważony rozwój stanowi dziś nieodłączny element działalności gospodarczej. Wymaga dogłębnego zrozumienie wpływu swojej działalności na otoczenie i dążenia do tego, by w pełni skutecznie i świadomie nim zarządzać. Wyróżnienie, jakie otrzymujemy już po raz kolejny, jest dla nas dodatkową motywacją do dalszego rozwoju w tym obszarze – mówi Sławomir Staszak, p.o. prezes Zarządu Energi SA.
Przez 12 lat tygodnik Polityka nagradzał Listkami CSR. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostały Listki ESG. To zmiana nazwy wynikająca nie tylko z nowych unijnych regulacji, lecz również z ewolucji podejścia do kwestii odpowiedzialności społecznej biznesu, która obecnie jest transformacją firm w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Wraz z nową nazwą ankieta została dostosowana do nowego zakresu oceny, uwzględniając aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze. Pytania w ankiecie zostały zmienione w taki sposób, by odzwierciedlić nowe wymagania raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), z uwzględnieniem standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards), a także Taksonomii UE.
Biały Listek ESG POLITYKI otrzymują firmy, które deklarują wdrażanie najistotniejszych kategorii zarządczych rekomendowanych przez regulację CSRD oraz Europejski Standard Raportowania Zrównoważonego Rozwoju lub normę ISO 26000 (np. praktyki z zakresu pracy, w tym sformalizowany system ocen pracowniczych, system zarządzania wpływem środowiskowym, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej) oraz ciągle doskonalą swoje działania w tym zakresie na rzecz efektywnego zarządzania wpływem swojej firmy na otoczenie.