Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Od 16 września do 22 września 2021 roku potrwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności – to hasło przewodnie tegorocznego ETZT.
ETZT jest kampanią zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., odbywająca się corocznie od 16 do 22 września. Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport, m.in. komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się. Punktem kulminacyjnym działań jest obchodzony 22 września Europejski dzień bez samochodu.
W Polsce ETZT koordynowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury.
Korzystaj ze zrównoważonej mobilności, dbaj o zdrowie
Obecna kampania promująca ekologiczny transport zachęca do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju. Inspiruje, by wybierając środek transportu, np. w drodze do pracy, dbać o środowisko i zdrowie innych poprzez korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej.
Władze lokalne, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe mogą przyłączyć się do ETZT na wiele sposobów i zgłaszać swoje inicjatywy na rzecz zrównoważonej mobilności.
Do tej pory już ponad 180 miast, gmin i powiatów z Polski zadeklarowało swój udział w tym wydarzeniu.
Ministerstwo Infrastruktury zaprasza miasta i gminy do udziału w konkursie o nagrody Ministra Infrastruktury „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”.
Celem konkursu jest nagrodzenie polskich miast i gmin za inicjatywy podejmowane w ramach tegorocznej kampanii ETZT prowadzonej pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” oraz wypromowanie najlepszych praktyk i osiągnięć w jej organizacji.
Nagrody Ministra mają charakter honorowy i będą przyznawane w 4 kategoriach konkursowych:
1. nagroda ETZT – za najlepszą kampanię lokalną – dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców); 2. nagroda ETZT – za najlepszą kampanię lokalną – dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców); 3. nagroda ETZT – za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność – dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego; 4. wyróżnienie ETZT – dla najbardziej aktywnego województwa.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, www.gov.pl/web/infrastruktura/