Nowe gazociągi wraz z gazociągiem przyłączeniowym utworzą 80-cio kilometrowy odcinek sieci przesyłowej, który zasili aktualnie budowany blok gazowo-parowy w Rybniku. Jego roczne zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m3 gazu ziemnego. Nowa infrastruktura przesyłowa wraz z obiektami towarzyszącymi oraz linią światłowodową postawie na terenie dwóch województw: śląskim oraz opolskim. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2024 r., a przekazanie gazociągów do eksploatacji nastąpi w II kwartale 2026 r.
– Rok 2024 rozpoczynamy ważnym kamieniem milowym dla Śląska. Wybraliśmy bowiem wykonawców dwóch gazociągów na południu Polski, które zgodnie z realizowanym przez nas programem Coal to Gas będą wspierać transformację energetyczną tego regionu. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo-parowego w Rybniku przyniesie korzyści dla gospodarki i wpłynie pozytywnie na jakość powietrza – powiedział Błażej Spychalski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.
37 km gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz stanowi jeden z odcinków zaprojektowanego gazociągu łączącego Polskę i Czechy. W Kędzierzynie-Koźlu gazociąg zostanie połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu z 38,7 km gazociągiem relacji Racibórz – Rybnik, który wraz z gazociągiem przyłączeniowym doprowadzi niskoemisyjny gaz ziemny do bloku gazowo-parowego w Rybniku. Inwestycje realizowane są w ramach programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej. Wykonawcą gazociągu Racibórz – Rybnik jest spółka ZRUG, natomiast gazociągu Kędzierzyn – Koźle – Racibórz konsorcjum spółek w składzie: ROMGOS, ENGINEERING oraz ROMGOS Gwiazdowscy.