Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie odbyło się 11 września br. przy drodze krajowej nr 92 w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie. Na spotkaniu policjanci mówili o najważniejszych zasadach ruchu drogowego, tłumaczyli jak bezpiecznie przechodzić przez przejścia dla pieszych, w co powinien być wyposażony każdy pieszy, a co za tym idzie jak ważną funkcję pełnią odblaski tłumaczył rzecznik poznańskiego Oddziału.
Dzieci mogły na własne oczy porównać jak widać osobę wyposażoną w odblask, a jak pieszego ubranego w zwykłą odzież. Wszystko dzięki specjalnej edukacyjnej tubie, która symuluje światła reflektorów samochodowych w nocy. Uwieńczeniem spotkania edukacyjnego było uhonorowanie ponad 100 pierwszaków odblaskowymi szelkami, które wręczyła GDDKiA.
Jak wynika z danych Policji prawie 30 procent wypadków na drogach krajowych stanowią wypadki z udziałem pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie piesi i rowerzyści w „spotkaniu” z rozpędzonym pojazdem mają nikłe szanse, żeby wyjść z opresji cało. Jest jednak łatwy i tani sposób na to żeby poprawić własne bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy niewielki kawałek materiału fluorescencyjnego, czyli popularny element odblaskowy by bezpieczeństwo każdego pieszego zwiększyło się 5-krotnie. Kierowca w pojeździe zamiast zauważyć nas z 30 metrów zrobi to już ze 150. Będzie miał czas by zwolnić i bezpiecznie nas ominąć lub przepuścić nas na pasach.
Kolejne spotkania odbędą się jeszcze w tym miesiącu.
Autor: GDDKiA O/Poznań