Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach wsparty przez NFOŚiGW
Nadmierny pobór wody podziemnej i straty wody w sieci wodociągowej – to lokalne problemy środowiskowe, które rozwiąże wdrożenie projektu pn. „Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki”.
Podpisanie umowy regulującej wsparcie z NFOŚiGW dla inwestycji w Ząbkach odbyło się w Warszawie z udziałem Wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o. Janusza Czarnogórskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 2,3 mln zł, a dotacja z Narodowego Funduszy przekroczy 940 tys. zł. Środki krajowe na dofinansowanie projektu NFOŚiGW przekaże z zasobów programu priorytetowego Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych.
W ramach inwestycji zostanie przeprowadzonych kilka odrębnych działań, w tym: opracowanie szczegółowego programu badawczo-rozwojowego i zakup odpowiedniej aparatury oraz montaż i uruchomienie systemu monitoringu. Kolejnym etapem ma być badanie wpływu opomiarowania odbiorców ryczałtowych wody na pobór i rozbiory wody. Zostaną także przeprowadzone badania natężenia przepływu i ciśnienia w sieci wodociągowej, zmodernizowany i zaktualizowany będzie również istniejący system GIS. Kalibracja oraz testy modelu hydraulicznego, a także integracja modułów systemu wodociągowego – to następne etapy projektu.
W efekcie zostanie uruchomiony, funkcjonujący on-line, system wodomierzowy na 2250 ujęć indywidualnych odbiorców ryczałtowych, z automatyczną transmisją danych pomiarowych w trybie stacjonarnym. Nastąpi także montaż i rozruch systemu monitoringu natężeń przepływu i ciśnień w 10 wybranych punktach sieci wodociągowej. Przewidziane jest ponadto stworzenie oprogramowania komputerowego obejmującego wielomodułową, dwukierunkową integrację bazy danych GIS z modelem hydraulicznym, monitoringiem ilościowym sieci wodociągowej wraz z systemem naliczania opłat za odpady komunalne, przy wykorzystaniu zjawiska synergii.
Z wdrożenia rozwiązań z fazy B+R wynikną ważne efekty ekologiczne. Będzie to m.in. obniżenie objętości wody podziemnej pobieranej z ujęć odbiorców ryczałtowych (w wysokości 400 870 m3/rok), zwiększenie sprawności oczyszczania ścieków oraz uzyskanie oszczędności energii (na podstawie zmniejszenia ilości odprowadzanych ścieków o 296,64 MWh/rok). Nastąpi również zmniejszenie emisji CO2 (o 120,1 ton CO2/rok), redukcja ilości odpadów (o 1650 kg/rok) i obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną przez pompownie (64,3 Mwh/rok).
– Innowacyjność w tym projekcie badawczo-rozwojowym polega na tym, że wchodzimy na grunt niezbadany, jakim jest analiza zużycia wody przez mieszkańców, którzy mają własne ujęcia wody, a ścieki odprowadzają do ogólnospławnej kanalizacji – zaznaczył Prezes Janusz Czarnogórski podczas uroczystości podpisania umowy. – My ich „opomiarowujemy”, czyli sprawdzamy jak zużywają wodę i na jakie cele. W obecnych czasach, gdy wody zaczyna już brakować, jest to niezwykle istotne. Do tego proponujemy własny system monitorowania – ze swoją siecią, urządzeniami i platformą odczytu. Wszystko jest na licencji naszego przedsiębiorstwa. Zamierzamy to rozwiązanie powielać w innych spółkach wodociągowo-kanalizacyjnych, o ile faza badawczo-rozwojowa przyniesie oczekiwane rezultaty. Mamy już podpisane dwa listy intencyjne z sąsiednimi przedsiębiorstwami o podobnym profilu, które po fazie B+R chcą wdrożyć taki sam projekt na swoim terenie.
Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o. dodał, że projekt przyniesie wymierne korzyści również mieszkańcom, którzy będą mieli możliwość kontroli nad ilością zużywanej wody oraz ilością powstających ścieków. Jednym z elementów projektu jest moduł do naliczania mieszkańcom opłaty za odpady komunalne w zależności od zużycia wody. Dysponując danymi dotyczącymi zużycia wody w trybie on-line można rzetelnie wyliczyć wysokość opłaty.
– Wiele osób ma własne, przydomowe oczyszczalnie wody, które jednak generują znaczne ilości ścieków – podkreślił Prezes Janusz Czarnogórski. – Woda z własnego ujęcia jest niepotrzebnie zużywana i trafia do kanalizacji. Po uzyskaniu pozytywnego rezultatu naszych badań będziemy przekonywać mieszkańców, że warto skorzystać z naszej infrastruktury, a odłączyć swoją oczyszczalnię, która na dodatek zużywa także energię elektryczną. Klienci będą mogli odnotować dodatkowe korzyści. Generalnie bowiem osiągamy efekt skali: „produkujemy” wodę, która dla nas jest tania i może być podobnie tania dla mieszkańców.
Tekst i zdjęcie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej