
Konferencja zgromadziła około 400 uczestników. W wydarzeniu udział wzięli ministrowie ds. transportu państw członkowskich Unii Europejskiej, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, w tym Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele instytucji międzynarodowych, decydenci i eksperci branży transportowej, którzy debatowali o przyszłości transportu w Europie oraz wyzwaniach związanych z rozwojem transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).
Uczestnicy wydarzenia podkreślili znaczenie polityki TEN-T w dążeniu do poprawy efektywności europejskiego transportu, zapewniając jednocześnie potrzebę budowania jego większej konkurencyjności, dostępności, spójności i odporności.
Decydenci i eksperci branży transportowej zwrócili także szczególną uwagę na wyzwania związane ze sposobami realizacji celów przyjętych dla odnowionej sieci TEN-T z zachowaniem racjonalnego podejścia do osiągania celów klimatycznych, a także zapewnienie odpowiedniego i stabilnego finansowania polityki transportowej UE w ramach kolejnej perspektywy finansowej 2028-2034.
Minister infrastruktury wskazał, że niezbędne jest ukształtowanie infrastruktury transportowej w sposób odpowiadający na aktualne wyzwania, jak konieczność skrócenia łańcuchów dostaw i w miarę możliwości zmniejszenie uzależnienia od środków produkcji ulokowanych poza UE.