– Z oddawaną dzisiaj do ruchu obwodnicą Niemodlina, od początku roku udostępniliśmy kierowcom 177 km nowych dróg. Do końca roku zostało niewiele czasu jednak podtrzymujemy swoje plany i do 31 grudnia planujemy kolejne otwarcia nowych odcinków – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Opolszczyzna stawia na obwodnice
Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie „Projektuj i buduj” są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi około 63 km.
Od prac przygotowawczych do realizacji
Przygotowania do budowy obwodnicy Niemodlina trwały od kilku lat. Decyzję środowiskową GDDKiA otrzymała we wrześniu 2010 r., a w maju 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą robót, konsorcjum firm MOTA-ENGIL Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole. Prace zostały wycenione na 264 162 952 zł. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana w lipcu 2019 r.
Zakres inwestycji
Nowa trasa o długości ok. 11,5 km omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Rozpoczyna się czterowlotowym rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.
Wybudowana obwodnica Niemodlina to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi – Niemodlin i Sosnówka. W ramach zadania wybudowano 18 obiektów inżynierskich, w tym najdłuższy, blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.
Korzyści z inwestycji
Dzięki realizacji tej inwestycji wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki. Znacznie poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców poruszających się tą trasą.
Budowa nowego odcinka drogi z dala od terenów zabudowanych, o parametrach zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, zapewni komfort ruchu tranzytowego. W znaczny sposób skróci czas podróżujących na odcinku pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój gospodarczy terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 46 oraz w całym województwie opolskim.
Źródło: tekst GDDKiA O/Opole, www.gov.pl/web/gddkia-opole/