
Dworzec kolejowy Palędzie powstał na przełomie lat 1869/70 w ramach budowy Kolei Marchijsko-Poznańskiej z Poznania do Frankfurtu nad Odrą i Gubina (z rozgałęzieniem w Zbąszyniu). W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja budynku wraz detalami architektonicznymi. Na szczycie elewacji od strony miasta, tuż pod zadaszeniem pojawił się nowy zegar, a stolarka okienna i drzwiowa została odtworzona na wzór historycznej.
Metamorfozę przeszło wnętrze dworca. Na parterze budynku znajduje się poczekalnia dla podróżnych oraz toalety. W przestrzeni dworca pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej. Strefa obsługi podróżnych dworca ma nowoczesny wygląd, ale część detali wnętrza, np. posadzka czy stolarka okienna i drzwiowa nawiązują swoim wyglądem do historycznego charakteru budynku. Na dworcu znajdują się też pomieszczenia komercyjne. Na parterze jest lokal przeznaczony dla spółki kolejowej, a na parterze i piętrze jest powierzchnia dla gminy Dopiewo. Podróżni będą mieli także wkrótce do dyspozycji automaty vendingowe oraz biletomat.
Istotnym elementem inwestycji było także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Stało się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w budynku zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym dworzec stał się niskoemisyjny i energooszczędny. W budynku zamontowano nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a także panele fotowoltaiczne na dachu służące do pozyskiwania „zielonej energii”. Przebudowane zostało także najbliższe otoczenie dworca. Na nowo ułożona została nawierzchnia chodników, zamontowano stojaki rowerowe oraz powstały podjazdy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.