Oddano do użytku dworzec kolejowy w Zgorzelcu
Spółka PKP oddała kolejny zabytkowy dworzec kolejowy w Zgorzelcu. Od 24 maja 2019 r. pasażerowie mogą korzystać ze zmodernizowanego dworca w Zgorzelcu. Obiekt został przystosowany dla osób o ograniczonej mobilności.
– Gratuluję i dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do zrealizowania tak ważnego przedsięwzięcia. Nowy dworzec to inwestycja zarówno w rozwój gospodarczy, jak i społeczny regionu. Jestem przekonana, że ten nowoczesny i funkcjonalny obiekt będzie służył wszystkim mieszkańcom oraz podróżnym, którzy przybywają do Zgorzelca. Bez wątpienia pozwoli on na podniesienie komfortu życia i jakości podróżowała – podsumowała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.
– Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z elementów naszej strategii unowocześniania polskiej kolei. Do 2023 r. przeznaczymy na inwestycje kolejowe w sumie ok. 100 mld zł. Dworzec w Zgorzelcu to kolejny etap na drodze do celu, jakim jest uczynienie polskiej kolei przyjaznej dla pasażera. Dworce w Polsce powinny tętnić życiem i jestem przekonany, że dzięki inwestycjom w budynki dworcowe umożliwiamy przywracanie im ich dawnej świetności – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Po raz kolejny zacznę od podziękowań dla PKP S.A. i wsparcia dla Dolnego Śląska. Otwieramy piękny obiekt, który będzie służył mieszkańcom regionu. Program inwestycyjny kolei pozwala nie tylko przywrócić blask zapomnianym przez lata budynkom, ale przede wszystkim pozwala na poprawę jakości i komfortu podróżnych. Bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą. Jestem pewien, że wszystkie udogodnienia, jakie będą funkcjonowały na dworcu w Zgorzelcu spodobają się mieszkańcom. Poprawa funkcjonalności takich obiektów wpłynie na zwiększenie liczby pasażerów, a na tym wszystkim zależy nam najbardziej – mówi Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.
Pomieszczenia dworca zostały przystosowane do nowych funkcji – w budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami oraz pomieszczenie ogólnodostępnej toalety. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do dyspozycji specjalne pomieszczenie wyposażone z przewijak i umywalkę. Z myślą o wszystkich grupach pasażerów w ramach modernizacji zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek. Zastosowane zostały także tablice multisensoryczne (dotykowe), ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Ponadto przed dworcem wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w budynku zainstalowany został m.in. system telewizji przemysłowej.
– Modernizowane przez nas dworce stają się nie tylko perełkami architektonicznymi, ale także w pełni funkcjonalnymi i przyjaznymi podróżnym obiektami. Staramy się także jak najlepiej wykorzystywać przestrzenie na dworcach. Warto podkreślić, że dostosowywanie do potrzeb pasażerów o ograniczonych możliwościach poruszania się wszystkich dworców objętych naszym programem inwestycyjnym, i tych modernizowanych, i tych nowo budowanych, wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.
Na dworcu poza poczekalnią, toaletą i pokojem dla rodziców z dziećmi zalazły się także pomieszczenia wynajmowane przez gminę Zgorzelec (m.in. na harcówkę) i Koleje Dolnośląskie (dla pracowników). W jednym z lokali znajdzie się punkt gastronomiczny.
Prace budowlane trwały ponad rok, a wykonane zostały przez firmę Berger Bau Polska z Wrocławia. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa.
Tekst i zdjęcie: PKP S.A.