Gospodarzem wydarzenia było PKP CARGO, a Stowarzyszenie Europejskich Przedsiębiorstw Kolejowych i Infrastruktury (CER) oraz Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) byli współorganizatorami konferencji.
Podczas spotkania omawiane były najważniejsze wyzwania i możliwości, jakie mogą zaoferować kolejowe przewozy towarowe. Podkreślone zostały priorytety sektora kolejowego, które obejmują zapewnienie płynnego transgranicznego ruchu kolejowego, wspieranie zrównoważonego jednolitego rynku, czystą logistykę przemysłową i cele obronne UE.
– Cieszę się, że mogliśmy być gospodarzami tegorocznego spotkania na wysokim szczeblu dla prezesów spółek towarowych. Zwłaszcza, że odbywa się ono tuż przed objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dobrze, że udało nam się poruszyć tak wiele tematów dotyczących transportu towarowego koleją. Chciałbym dodać, że transport kombinowany odgrywa bardzo ważną rolę dla PKP CARGO, to obszar, który najbardziej chcemy rozwijać i wzmacniać, dlatego z wielką nadzieją czekamy na nowelizację dyrektywy w sprawie transportu kombinowanego. Mamy nadzieję, że polska prezydencja, przy wsparciu wszystkich instytucji UE, zrobi duży krok w tym kierunku – dr Marcin Wojewódka, p.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.
Unia Europejska dąży do zwiększenia konkurencyjności swojej gospodarki poprzez rozwijanie czystych gałęzi przemysłu, wzmacnianie jednolitego rynku i zwiększanie strategicznej autonomii w takich obszarach jak energetyka, technologia i obronność. Wydajne, odporne i zrównoważone łańcuchy logistyczne mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zarówno celów polityki Europejskiego Zielonego Ładu, jak i poprawy bezpieczeństwa UE, przy czym oczekuje się, że transport kolejowy odegra znaczącą rolę.