LEED to znany w światowej branży budowlanej system oceny inwestycji. Certyfikacja zapewnia ramy dla projektowania budynków wspierających dobre samopoczucie, wysoce wydajnych i oszczędnych w zakresie wykorzystywania zasobów naturalnych.
– Budynek E został zaprojektowany tak, aby przebywający w nim pracownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Wzięliśmy też pod uwagę potrzeby miasta i jego mieszkańców. Nie zapomnieliśmy również o środowisku naturalnym. Zrobiliśmy wszystko, aby nasz budynek miał na nie mniejszy wpływ. A to wiąże się z zastosowaniem rozwiązań, które nie tylko spełniają obecne normy, ale też wykraczają ponad nie – mówi Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Otrzymany właśnie certyfikat jest potwierdzeniem, zarówno dla nas, jak i dla miasta, że powstała tu odpowiedzialna środowiskowo inwestycja – dodaje Konrad Ziejewski.
W budynku zastosowano technologie, dzięki którym zużycie wody pitnej jest mniejsze aż o 64%. Infrastruktura biurowca pozwala również na zbieranie wody deszczowej oraz szarej, czyli takiej, która była już raz użyta i którą można wykorzystać ponownie, na przykład do spłukiwania toalet. Pomieszczenia najemców mają zainstalowaną wodooszczędną armaturę gwarantującą kontrolę nad zużyciem wody w całym budynku. Dodatkowo budynek korzysta z energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE, a dzięki wykorzystanym rozwiązaniom, np. innowacyjnemu oświetleniu LED, budynek zużywa o przeszło 30% mniej energii.
Ponad jedna czwarta materiałów użytych do budowy biurowca zawierała domieszki produktów pochodziła z recyklingu. To między innymi beton, stal, aluminium, szkło czy izolacja.
Niemniej znacząca jest również sama lokalizacja budynku – nieopodal Starego Miasta i przede wszystkim – w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, obok przystanków tramwajowych, autobusowych i sieci ścieżek rowerowych. W kontekście certyfikacji LEED to niezwykle istotne. Oznacza to, że dotarcie do miejsca pracy generuje znacznie niższy ślad węglowy. A jeszcze bardziej korzystny dla środowiska jest dojazd rowerem, dlatego w ramach oceny doceniona została dobrze zorganizowana infrastruktura rowerowa w budynku, czyli specjalne szatnie z prysznicami, miejsca do pozostawienia jednośladu i szerokie specjalne windy, dzięki której można z zewnątrz dostać się bezpośrednio do kondygnacji podziemnych budynku.
Nowy Rynek E, obok otrzymanego właśnie certyfikatu, został również uhonorowany przez jury konkursu PLGBC Green Building Awards. W zeszłym roku biurowiec otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny precertyfikowany”.