
Celem warsztatu, podczas którego na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego spotkali się eksperci i naukowcy, którzy na co dzień specjalizują się w tematyce transportu, inwestycji, turystyki, planowania przestrzennego i urbanistyki, było wskazanie preferowanych kierunków rozbudowy połączeń kolejowych – zarówno w ujęciu transgranicznym, ogólnopolskim, jak i regionalnym.
W warsztacie ZSK w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu uczestniczyli m.in. samorządowcy i społecznicy z Piły, Kalisza i Ostrowa Wielopolskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznań, Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów, Zarządu Dróg Wojewódzkich, przewoźnika kolejowego Polregio oraz naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej.
Podczas warsztatu można było usłyszeć jak planowanie nowych i modernizacje istniejących linii kolejowych, za które odpowiadają PKP PLK, może wpłynąć na wskazywane przez uczestników spotkania kierunki realizacji kolejnych inwestycji kolejowych w regionie wielkopolskim.
Uczestnicy spotkania podkreślali konieczność usprawniania połączeń kolejowych z Warszawą, Wrocławiem, Gdańskiem i Koszalinem, a w kontekście transgranicznym Niemcami i stolicą Czech. Wśród najważniejszych kierunków w wymianie cargo wskazywano Trójmiasto, Szczecin, Warszawę i Katowice.
Wielkopolskie warsztaty ZSK to dokładnie półmetek ogólnopolskich spotkań CPK, PKP PLK i IRMiRu, których celem jest wypracowanie długoterminowego planu rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce. Po zakończeniu fazy warsztatowo-konsultacyjnej we wszystkich 16 województwach rozpoczną się prace planistyczne i analizy sieciowe, które doprowadzą do stworzenia kompleksowej koncepcji ZSK.