Ministerstwo Klimatu i Środowiska od lat wyróżnia w nim osoby, które w sposób nieszablonowy i innowacyjny działają na rzecz klimatu i środowiska, a także posiadają osiągnięcia w tym zakresie. W tym roku nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach:
- w kategorii Młody naukowiec zwyciężyła dr Małgorzata Świąder – doktorantka i adiunkt w Katedrze Badań Systemowych na Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zajmuje się badaniem wpływu działalności człowieka na środowisko, dążąc do zrównoważonego zarządzania przestrzenią. Jej prace, w tym badania z zakresu footprintingu, czyli mierzenia śladu pozostawionego w środowisku opublikowane w „Environmental Science & Policy”, trafiły na listę najczęściej cytowanych artykułów. Jako kierowniczka projektu FoodSHIFT2030 w ramach Horyzontu 2020 łączyła naukę, społeczeństwo i miasto w innowacyjny sposób. Aktywnie działa społecznie, m.in. współtworząc ogrody społeczne i zakładając rolnictwo wspierane społecznie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
- w kategorii Społecznik zwyciężył Patryk Kokociński – rolnik z pasji, biolog z wykształcenia. Założyciel Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Śródpolnego „Życie na Pola!”. Propagator rolnictwa regeneratywnego przekonany, że produkcja żywności nie może polegać bezustannej degradacji środowiska naturalnego. Swoimi działaniami pokazuje, że obszary rolnicze, które zajmują niemal 60% powierzchni Polski, nie muszą stać się ofiarą zmian klimatycznych, ani też kozłem ofiarnym w walce z nimi. We własnym gospodarstwie dowodzi, że rolnictwo może być narzędziem do skutecznego ich zahamowania.
- w kategorii Nauczyciel zwyciężyła Anna Dolińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim. Jej uczniowie podzieleni są na kilkuosobowe grupki zwane ekozespołami i od kilku lat wprowadzają ekokulturę do swoich domów. Pani Anna Dolińska została Ambasadorem Programu „Żyj smacznie i zdrowo” zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Autorka scenariusza zajęć w Puszczy Białowieskiej „Okiem zielonych wspomnień” nagrodzonego II miejscem w Polsce w 2021 r. w ogólnopolskim konkursie „Przyroda na zdalnym”. Prowadziła zajęcia „Energia, zdrowa, ekologiczna i ekonomiczna”, z których powstał film „EKOmen”. Jej uczniowie na szczeblu wojewódzkim i krajowym zdobyli 46 tytułów laureata w konkursach. Dzięki jej działalności szkoła otrzymała kilka certyfikatów za działania proekologiczne. Uzyskała wiele tytułów za swoje zasługi, w tym tytuł najbardziej aktywnego nauczyciela. Jako jedyna nauczycielka biologii w kraju, Pani Anna Dolińska została zaproszona przez Dyrekcję Białowieskiego Parku Narodowego do udziału w spotkaniu z (ówczesnym) następcą brytyjskiego tronu Księciem Karolem w Białowieży.