Rozpoczęła się budowa obwodnicy Podłęża
22 września 2020 r. symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa obwodnicy Podłęża w ciągu drogi wojewódzkiej nr 964. Wykonawcą obwodnicy jest konsorcjum spółek: Eurovia Polska oraz Nowak-Mosty.
Witając gości, pełniący funkcję burmistrza Krystian Zieliński mówił: – Cieszę się, że tak ważna dla Podłęża inwestycja może się dzisiaj zacząć. Zjazd z autostrady, który otwieraliśmy w czerwcu jest uciążliwy, ale i potrzebny. Ta inwestycja, która się dzisiaj rozpocznie i mam nadzieję, że skończy w przyszłym roku, pozwoli odciążyć Podłęże i Niepołomice, a także poprawi dostęp do strefy inwestycyjnej.
Minister Adamczyk z kolei zauważył, że „Polska transportowa się zmienia”, mówił, że podobnych inwestycji jest znacznie więcej – nawet kilka tysięcy. Wojewoda Łukasz Kmita wyraził nadzieję, że „na koniec 2021 roku dane będzie nam wszystkim spotkać się tu i otworzyć tę inwestycję”, a z kolei wicemarszałek Łukasz Smółka, życzył powodzenia przy budowie obwodnicy bardzo kobiecemu gronu inżynierów firm Eurovia i Nowak Mosty. – Tym bardziej się cieszę, że ta inwestycja będzie dobrze wykonana, że w przyszłości przejmie ją w zarząd urząd wojewódzki – zauważył.
Inwestycja jest z dawna wyczekiwana i była pomyślana jako pakiet z oddanym już zjazdem z autostrady oraz zmodernizowaną w kolejnym etapie ulicą Wimmera. Wyłonionym w przetargu wykonawcą zostało konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. oraz Nowak-Mosty Sp. z o.o. Umowę na ten odcinek drogi podpisali 15 stycznia 2019 r. burmistrz Roman Ptak oraz Arkadiusz Kierkowicz z Eurovii. Na podstawie tej umowy powstanie 2,2 km drogi łączącej zjazd z autostrady z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Do tej pory procedowany był ZRID (Zgoda na realizację inwestycji drogowej), a to dlatego, że ten krótki odcinek na swojej trasie ma dwie rzeki i tory kolejowe. Potrzebne więc będą dwa przepusty i estakada na 150 metrów. To wymagało uzgodnień z Wodami Polskimi i koleją, i te właśnie uzgodnienia były tak czasochłonne.
Projekt kosztować będzie 57 447 723 złotych, koszty te zostaną pokryte częściowo z dotacji Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (34 mln zł), częściowo z budżetu państwa (4 mln zł), a także z budżetu gminy (19 447 723 zł).
Źródło i zdjęcia: niepolomice.eu