Rozstrzygnięcie konkursu „Drewno w Architekturze”
Krematorium wodne w Szczecinie – praca dyplomowa Julii Przybyszewskiej z Politechniki Krakowskiej zwyciężyła w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Drewno w Architekturze”, organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej.
Prawie 150 osób – studenci, wykładowcy oraz zaproszeni goście uczestniczyło w uroczystym podsumowaniu konkursu, który miał miejsce 14 listopada 2019 r. w auli Wydziału Architektury PB.
– Drewno jest bardzo dobrym materiałem budowlanym i współtworząc ten konkurs chcemy udowadniać, że wykorzystując ten materiał można tworzyć piękne i funkcjonalne budynki – mówił Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA. – Zresztą i my, poprzez produkty Unihouse SA, i Dawnood – dwie firmy produkujące drewniane budynki w technologii modułowej i panelowej – udowadniamy, że korzystając właśnie z tego materiału można osiągnąć rynkowy sukces.
Zanim nastąpiło wręczenie nagród, uczestnicy wysłuchali prezentacji arch. Marty Sękulskiej-Wrońskiej z Pracowni WXCA. To ona współtworzyła Pawilon Polski na Wystawę światową Expo 2020 w Dubaju, który jest właśnie z drewna. Opowiadała zarówno o idei, jaka przyświecała architektom, jak i o wyzwaniach, z jakimi musieli zmierzyć się, by móc wybudować taki obiekt w Dubaju. – Bo tam nie nawet norm dla budynków drewnianych o powierzchni powyżej 35 metrów kwadratowych – mówiła Marta Sękulska-Wrońska.
O pierwszym miejscu – pracy Julii Przybyszewskiej – kapituła napisała: „Nagrodę przyznano za podjęcie próby rozwiązania trudnego problemu alternatywnego podejścia do tematu śmierci i pochówku, tworząc mistyczny klimat przy użyciu minimalistycznych rozwiązań architektonicznych. Autorka proponuje interesujące, acz kontrowersyjne, rozwiązanie problemów pochówku z zastosowaniem ekologicznej formy resomacji, czyli kremacji wodnej. W swojej pracy nie ogranicza się jedynie do kwestii technologicznych. Dokonuje wnikliwej analizy stosunku różnych religii do kwestii szeroko pojętej kremacji, by w konkluzji wskazać, iż zaproponowana forma resomacji, jako najbardziej ekologiczna, może przyczynić się do innego spojrzenia na ceremonię ostatniego pożegnania”.
II miejsce zdobyła praca „Architektura schronienia na styku potrzeb jednostki i wspólnoty w warunkach odosobnienia. Projekt stacji polarnej na Spitsbergenie”, wykonana przez Macieja Sokoła z Politechniki Warszawskiej, a III miejsce – „Green-up. Koncepcja konkursowa budynku mieszkalno-usługowego w Nowym Jorku” Kamila Koralika z Politechniki Wrocławskiej.
Przyznano dwa wyróżnienia: Karolinie Zuba z Politechniki Lubelskiej oraz Magdalenie Baran i Marcie Żwaka z Politechniki Śląskiej.
Dziewięcioro dyplomantów z kilku uczelni otrzymało specjalne dyplomy za projekty nominowane.
– Cieszymy się, że prace dyplomowe, które trafiły do nas w tym roku są na bardzo wysokim poziomie. Jestem absolutnie przekonany, że architektura drewniana ma przed sobą wspaniałą przyszłość – stwierdził na zakończenie profesor Aleksander Asanowicz, dziekan Wydziału Architektury PB.
Tekst i zdjęcie: Unibep S.A.