Ruszyła budowa gazociągu Polska – Słowacja
6 września w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oficjalnie rozpoczęto budowę połączenia gazowego Polska – Słowacja. W wydarzeniu udział wziął wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.
– Połączenie polsko-słowackie to gwarancja bezpieczeństwa i dywersyfikacji dla krajów Wyszehradu, którą dają w naszym regionie Europy projekt Baltic Pipe i projekt rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu.
To dostęp do Norweskiego Szelfu Kontynentalnego i światowego rynku LNG. To brama do nowych rynków gazu ziemnego oraz nowych, alternatywnych dostawców – ocenił Minister Dąbrowski.
Połączenie Polska – Słowacja jest pierwszym interkonektorem gazowym łączącym te państwa. Gazociąg o średnicy DN 1000 i ciśnieniu 8,4 Mpa będzie przebiegał od Strachociny w województwie podkarpackim przez Przełącz Łupkowską (granica państwa) do tłoczni Wielkie Kapuszany na terytorium Słowacji. Trasa na terytorium Polski wyniesie około 60 km oraz około 100 km na terytorium Słowacji. Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m3 rocznie oraz 4,7 mld m3 rocznie w kierunku Słowacji. Planowany termin ukończenia inwestycji to przełom 2021 i 2022 r. Za realizację projektu odpowiada polski operator sieci przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wraz z partnerem z Słowacji, spółką Eustream a.s.
Wykonawcą prac projektowych jest PGNiG GAZOPROJEKT S.A.
Wykonawcą Robót Budowlanych jest konsorcjum firm: Budimex S.A. (Lider) oraz Mostostal Kraków S.A. (Partner).
Nadzór inwestorski nad inwestycją sprawuje firma ECMG GmbH Oddział w Polsce.
Tekst i zdjęcie: Ministerstwo Energii