TAURON wykorzystuje technologie bezwykopowe
TAURON realizuje kolejne inwestycje przyłączeniowe. Nowe przyłączenia osiągną w tym roku ok. 32 MW mocy cieplnej, co w przybliżeniu odpowiada przyłączeniu np. 10 tysięcy mieszkań.
To pierwsze tak duże przyłączenie sieci ciepłowniczej realizowane technologią przewiertu sterowanego na południu Polski i pierwszy tej długości przewiert w historii inwestycji realizowanych przez TAURON Ciepło. Najniższy punkt zagłębienia instalacji wyniósł 22 m.
– Inwestycja realizowana jest w trudnych warunkach, w pobliżu drogi krajowej DK81, na terenie silnie uzbrojonym i w okolicy gęstej zabudowy. Z tego względu wybraliśmy technologię przewiertu, która umożliwia układanie wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej metodą bezwykopową – mówi Bartłomiej Podmokły, dyrektor Ciepło Serwisu w TAURON Ciepło.
W sierpniu br., w ramach tej samej inwestycji przyłączeniowej, pod ulicą Kościuszki wykonano dwa przewierty o długości 50 m. Przyłączenie nowego fragmentu sieci ciepłowniczej umożliwi kolejnym mieszkańcom w tej dzielnicy Katowic korzystanie z ciepła sieciowego – jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła.
– Wykorzystaliśmy kabel ciepłowniczy o średnicy zewnętrznej 310 milimetrów, który różni się od standardowej rury ciepłowniczej. Jest bardziej elastyczny i posiada bardzo ważną cechę samokompensacji, co umożliwia budowę sieci ciepłowniczej metodą przewiertu sterowanego – dodaje Bartłomiej Podmokły.
Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii inwestycja jest prowadzona niemal niezauważalnie dla mieszkańców i otoczenia, bez potrzeby wyłączenia drogi z ruchu i zatrzymywania pojazdów.
TAURON Ciepło jest największym dystrybutorem ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z największych takich podmiotów w kraju. W ubiegłym, najdłuższym od lat sezonie grzewczym, firma dostarczyła 10 GJ ciepła do około 800 tysięcy mieszkańców.
Źródło: TAURON Polska Energia S.A.