Historia tej placówki jako części PIG-PIB rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy jako Pracownia Geologii Lubelskiego Zagłębia Węglowego została przyłączona do Oddziału Górnośląskiego PIG w Sosnowcu. Decyzja ta związana była z realizacją prac badawczych nad rozpoznaniem budowy geologicznej Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Prace, we wspomnianym zakresie, kontynuowane były w Lublinie do zakończenia wierceń w obszarze LZW i przejęcia pracowni w 2000 roku przez PIG-PIB w Warszawie.
Przejście placówki pod zarząd PIG-PIG w Warszawie skutkowało zmianą profilu badawczego pracowni. Przez kolejne 20 lat placówka pozostając w strukturze państwowej służby geologicznej realizowała wyłącznie prace hydrogeologiczne w szerokim zakresie rozpoznawania, bilansowania i ochrony wód podziemnych w regionie lubelskim.
1 lipca 2020 r. utworzona została komórka organizacyjna pod nazwą Samodzielna Pracownia Geologii Regionu Lubelskiego. Od tego momentu rozpoczął się nowy etap, w którym zespół lubelski zaangażował się znacząco w tematy związane z kartografią geologiczną, geologią środowiskową, geotermią, wodami mineralnymi oraz geologią złożową.
Zgodnie z aktualnym profilem badawczym od 1 lipca 2024 r. placówka zmieniła nazwę na Zakład Hydrogeologii i Geologii Regionalnej w Lublinie. Pracuje tam 7 osób, w tym jedna w Zakładzie Polityki Surowcowej PIG-PIB.
Dyrektor Krzysztof Szamałek podczas spotkania z pracownikami zapoznał się ze specyfiką pracy oraz z charakterystyką wynajmowanych pomieszczeń. Na spotkaniu każdy z pracowników miał możliwość omówienia zarówno wspólnych jak i indywidualnych problemów związanych z wykonywanymi zadaniami. Dyrektor poznał również plany dalszego rozwoju dziedzinowego oraz przeanalizował możliwości wykorzystania potencjału obecnej lokalizacji w kontekście przyszłej rozbudowy Zakładu. Spotkanie zakończyło się zapowiedzią kolejnych wizyt.
– To wydarzenie oraz możliwość podobnych spotkań w przyszłości jest niezwykle ważne dla pracowników niewielkiej, ale rozwijającej się placówki, pozwala nam bowiem poczuć, że jesteśmy ważną i cenną częścią Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. Dodać należy, że dla pracowników placówki w Lublinie była to chwila historyczna, gdyż była to pierwsza wizyta dyrektora PIG-PIB od czasu włączenia placówki do struktury Państwowego Instytutu Geologicznego w roku 1974 – powiedziała dr Katarzyna Pióro, Kierownik Zakładu Hydrogeologii i Geologii Regionalnej w Lublinie.