Umowa partnerska zawarta 14 czerwca 2023 roku między Miastem Siedlce, Związkiem Pracodawców Kolejowych (ZPK) oraz PKP Intercity stała się ważnym punktem wyjścia do wdrożenia kolejnych etapów w kierunku kształcenia kadr w sektorze kolejowym.
2 września br. miała miejsce wyjątkowa uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności w Siedlcach, które będzie wysoce zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania kadr w branży transportu kolejowego w dziedzinie interoperacyjności systemu kolei w czterech zawodach:
- technik transportu kolejowego;
- technik pojazdów kolejowych;
- technik elektroenergetyk transportu szynowego;
- mechanik pojazdów kolejowych.
Branżowe Centrum Umiejętności zostanie uruchomione do 30.04.2025 r. po czym nastąpi rozpoczęcie jego działalności edukacyjnej.
– Planujemy do połowy 2026 roku przeszkolić nawet 460 osób. Branżowe Centrum Umiejętności w Siedlcach jest kolejnym z takich ośrodków zaangażowania PKP Intercity w edukację kadr w sektorze kolejowym. Rozwój tych ośrodków jest dla nas szansą, by w przyszłości ich absolwenci stali się częścią naszej rodziny. Inwestujemy w tabor, infrastrukturę, tworzymy unikalne oferty dla pasażerów, a zatem naturalnym jest rozwój wyspecjalizowanej kadry – mówi Janusz Malinowski, Prezes Zarządu PKP Intercity.
Zadaniem PKP Intercity jest zapewnianie ciągłości zatrudnienia w spółce, a Branżowe Centrum Umiejętności na pewno w dużej mierze spełni to zapotrzebowanie. Dlatego też w BCU spółka zamierza przeszkolić 460 osób, w tym 320 osób dorosłych, 92 osoby młode (studenci , uczniowie) oraz 48 nauczycieli. Osoby dorosłe będą mogły przekwalifikować się lub zdobyć nowe kwalifikacje dające możliwość pracy na kolei. Wśród uczniów i studentów PKP Intercity chce zlokalizować pasjonatów kolei, którzy w przyszłości mogą być dla spółki cennymi pracownikami. Natomiast kursy i szkolenia przewidziane dla nauczycieli przedmiotów zawodowych będą miały na celu przekazanie im wiedzy opartej na najnowszych rozwiązaniach technologicznych, którą wykorzystają w czasie zajęć dydaktycznych.
PKP Intercity wraz ze Związkiem Pracodawców Kolejowych (ZPK) będzie aktywnie uczestniczyło w realizacji działań w obszarze edukacyjno-szkoleniowym, integrująco-wspierającym, innowacyjno-rozwojowym i doradczo-promocyjnym. Przedstawiciele obydwu podmiotów zostaną powołani do Rady Branżowego Centrum Umiejętności.