Zbiórka krwi „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”
W ramach 3. edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, która wczoraj odbyła się przy 12 dworcach kolejowych, pracownicy Fundacji Grupy PKP z kolejarzami, studentami i wolontariuszami mobilizowali mieszkańców i podróżnych do oddania krwi.
W ramach trzeciej edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, przy 12 dworcach kolejowych w całej Polsce stanęły mobilne punkty poboru krwi. Wolontariusze, zachęcający do oddania krwi, czekali na potencjalnych dawców w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu.
– Kolejarze są jedną z bardziej aktywnych grup zawodowych, która wspiera i organizuje zbiórki krwi. Wśród pracowników są osoby, które dzięki swojej działalności uratowały niejedno ludzkie życie. Obecność na III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” jest obowiązkowa, również przy wypełnianiu kolejarskiej służby – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Nieprzerwanie od 2017 r. Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.
– Dziś po raz trzeci inaugurujemy akcję oddawania krwi przy dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu udało się zebrać niemal 93 litry krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. – Warto przypomnieć, że kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei.
– Dzięki akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zwracamy uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa – uświadamiamy, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. Poświęcenie się dla drugiego człowieka, a na pewno takim aktem jest ofiarowanie obcej osobie własnej krwi, to szlachetny gest, którym warto dzielić się przy różnych okazjach. Większość z nas myśli, że oddanie niewielkiej ilości krwi nie zrobi różnicy – wręcz przeciwnie, nasz uczynek może uratować niejedno życie lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorej bądź poszkodowanej w wypadku osoby. Nie zapominajmy o innych, krwi wciąż brakuje, a liczba pacjentów się nie zmniejsza. Wyciągnijmy do nich pomocną dłoń! – mówiła Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Podczas ubiegłorocznej kampanii „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi, czyli o ponad 20 litrów więcej niż w 2017 r.
Kto może oddać krew?
Osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przychodzić wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków. Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i niepicie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.
Krwiobusy na dworcach kolejowych
Tegoroczna edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbyła się 23 lipca 2019 r. w godzinach 10:00-14:00, jednocześnie przy 12 wybranych dworcach kolejowych w Polsce. Mobilne punkty poboru krwi przyjechały na Dworzec Centralny w Warszawie, a także można było oddać krew przy dworcach: Bydgoszcz Główna, Częstochowa, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Rzeszów Główny, Szczecin Główny, Tarnów i Wrocław Główny. W krwiobusach byli obecni wolontariusze, wspierający dawców. Osoby oddające krew otrzymały upominki oraz słodki poczęstunek, przygotowane specjalnie na tę okazję.
Łączy nas krew, która ratuje życie!
Tekst i zdjęcie: Fundacja Grupy PKP