Charakterystyka studiów
Studia podyplomowe Nowoczesne Technologie Bezwykopowej Budowy Rurociągów trwają dwa semestry i obejmują 170 godzin wykładów, ćwiczeń tablicowych, laboratoriów i zajęć terenowych. Celem studiów jest uzyskanie przez słuchaczy zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności w zakresie zasad projektowania i budowy infrastruktury podziemnej służącej do transportu (dystrybucji) m.in. gazu ziemnego, ropy, wody, energii elektrycznej ze szczególnym uwzględnieniem technologii bezwykopowych. W trakcie studiów słuchacze zapoznają się szczegółowo z zasadami projektowania i wykonywania liniowych, rurowych instalacji podziemnych budowanych za pomocą technologii bezwykopowych, m.in. HDD, Direct Pipe, mikrotunelowania. Zajęcia prowadzone będą zarówno przez pracowników naukowo-dydaktycznych AGH, jak i przez specjalistów praktyków posiadających długoletnie doświadczenie w sektorze technologii bezwykopowych. Studia skierowane są do absolwentów szkół wyższych, którzy ukończyli studia co najmniej pierwszego stopnia (licencjat, inżynierskie) i są zawodowo związani z sektorem technologii bezwykopowych, gazownictwa, wodociągowo-kanalizacyjnym lub energetyką.
Sylwetka absolwenta
Słuchacze studiów podyplomowych otrzymają najnowszą wiedzę teoretyczną, jak i wynikającą z praktyki w zakresie projektowania i wykonywania liniowych instalacji rurowych za pomocą technologii bezwykopowych. Absolwenci będą mogli zdobyć wiedzę z podstaw wiertnictwa i płynów wiertniczych, mechaniki zwiercania skał, budowy maszyn, narzędzi wiercących i pomiarowych, a także przybliżone zostaną im zagadnienia geologii inżynierskiej i geotechniki, sporządzania umów, projektowania i dokumentowania inwestycji oraz prawa i bhp. Zdobyta wiedza pozwoli na podwyższenie kwalifikacji i pracę m.in. w firmach projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych zarówno w gazownictwie, energetyce, jak i w sektorze gospodarki komunalnej (wodociągowo-kanalizacyjnej) oraz w urzędach i instytucjach związanych z tymi branżami.
Program studiów
- Techniki i technologie bezwykopowej budowy sieci (15 wykładów, 10 ćwiczeń tablicowych),
- Elementy hydrogeologii i geologii inżynierskiej (15 wykładów, 5 ćwiczeń tablicowych),
- Podstawy wiertnictwa (10 wykładów),
- Mechanika zwiercania skał (10 wykładów, 5 laboratoriów),
- Płuczki wiertnicze w technologiach bezwykopowych (10 wykładów, 5 laboratoriów),
- Gruntoznawstwo i geotechnika (10 wykładów, 5 laboratoriów),
- Utylizacja odpadów powiertniczych (10 wykładów),
- Projektowanie, budowa i eksploatacja sieci gazowych (5 wykładów, 5 ćwiczeń tablicowych),
- Metody szacowania ryzyka projektowego (10 wykładów),
- Maszyny i urządzenia w technologiach bezwykopowych (10 wykładów),
- Zagadnienia prawne i bhp w technologiach bezwykopowych (10 wykładów, 5 ćwiczeń tablicowych),
- Zajęcia terenowe (15 zajęć).
Czas trwania
Dwa semestry: od marca 2024 r. do lutego 2025 r. Zaplanowano 12 zjazdów (po sześć na semestr) w trybie: piątek 14:30–18:00, sobota 8:30–17:00.
Termin zgłoszeń: do 29 lutego 2024 r.
Dane kontaktowe
Kierownik studiów: dr hab. inż. Jan Ziaja, prof. AGH, e-mail: ziaja@agh.edu.pl,
tel.: 12 617 31 55.
Osoba przyjmująca zgłoszenia Marta Ziaja, e-mail: marziaja@agh.edu.pl, tel.: 12 617 22 00.
Opłata: 3000 zł za semestr.
Do tej pory odbyły się już dwie edycje studiów podyplomowych, w których wzięło udział 40 osób, m.in. z firm projektowych, firm wykonawczych, Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Gaz-Systemu.
https://www.podyplomowe.agh.edu.pl/nowoczesne-technologie-bezwykopowej-budowy-rurociagow/