W Polsce tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „Stop niebezpiecznej pracy”. Rozpoczęła się 28 kwietnia i potrwa do połowy czerwca. Obszarem, któremu firma poświęci szczególną uwagę, jest bezpieczeństwo na drodze.
Dni Bezpieczeństwa w LafargeHolcim w Polsce to czas wypełniony spotkaniami, piknikami oraz innymi różnorodnymi wydarzeniami, które w przyjazny i prosty sposób przybliżają ideę bezpiecznego miejsca pracy, przyczyniając się tym samym do nadrzędnego celu firmy, czyli zredukowania ryzyka wypadków do zera. Dni Bezpieczeństwa mają za zadanie dostarczenie pracownikom prostych narzędzi, które jeszcze bardziej zwiększą bezpieczeństwo w miejscu pracy i poza nią. Jednym z obszarów, któremu podczas tegorocznej edycji Dni Bezpieczeństwa firma poświęci dużą uwagę, jest bezpieczeństwo na drodze – w ramach tego zorganizowane zostaną dwie akcje skierowane do wszystkich pracowników LafargeHolcim w Polsce: „Zielona Strzałka” oraz „Kierowca nie sowa”.
Zielona Strzałka
„Zielona strzałka” to jedna z głównych inicjatyw, która będzie realizowana na szeroką skalę wśród pracowników firmy LafargeHolcim w Polsce, współpracowników oraz społeczności lokalnych. Jak pokazały dane Komendy Głównej Policji, w 2016 roku po raz pierwszy od pięciu lat nastąpił wzrost wypadków drogowych. Tragiczny okazał się przede wszystkim bilans wypadków z udziałem rowerzystów. Łącznie na drogach miało miejsce 4737 wypadków, z czego wiele zdarzyło się przy skręcie na zielonej strzałce.
– Statystyki pokazują, że bezpieczeństwu na drodze należy poświęcić jeszcze wiele uwagi. Najważniejsza jest edukacja, która powinna odbywać się dwutorowo. Z jednej strony istotne jest stałe przypominanie o przepisach wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej strony wskazywanie właściwego, praktycznego zastosowania przepisów w życiu codziennym. Najwięcej kolizji drogowych bierze się z nieuwagi i zmęczenia – mówi Leszek Srebrniak, Kierownik ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia Podwykonawców LafargeHolcim w Polsce. – Wielu z nas zapomina, że zielona strzałka zezwala na warunkowy skręt w prawą stronę po uprzednim zatrzymaniu się przed sygnalizatorem i upewnieniu się, że żadnemu z uczestników ruchu drogowego nie grozi niebezpieczeństwo. Brak takiego nawyku u kierowców przyczynił się to do tragicznego bilansu, chociażby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów – przyczyną wielu z nich był właśnie nieprzepisowy przejazd na zielonej strzałce. Statystyki skłoniły nas do przeprowadzenia akcji wśród wszystkich pracowników firmy LafargeHolcim w Polsce oraz naszych współpracowników i społeczności lokalnych, która ma za zadanie uświadomić im zagrożenia wynikające z niestosowania się do przepisów drogowych. W ramach trwających Dni Bezpieczeństwa przeprowadzony zostanie szereg akcji edukacyjnych oraz szkoleń – dodaje.
Warto podkreślić również wagę zachowania innych kierowców i powtarzać, że nie należy trąbić na te osoby, które zatrzymują się właśnie w ten sposób, ponieważ ich działanie jest prawidłowe i godne naśladowania.
Kierowca nie sowa
Położenie Polski na szlaku wschód-zachód generuje bardzo duży ruch tranzytowy. W ubiegłym roku liczba wypadków drogowych to aż 33 664. Miały one miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. Przyczyn wypadków drogowych jest wiele, jednak główną pozostaje częste nieprzestrzeganie bezpieczeństwa i poruszanie się po zmroku na terenach z ograniczoną widocznością bez odpowiedniego oznakowania. „Kierowca nie sowa” to akcja mająca na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia, jakie niesie za sobą brak odpowiedniego oznakowania. W ramach inicjatywy wszyscy handlowcy firmy LafargeHolcim w Polsce otrzymają kamizelki odblaskowe. Będą mogli przekazywać je tym osobom, które tych kamizelek potrzebują, np. wszystkim poruszającym się w nocy bez elementów odblaskowych, ułatwiających widoczność kierowcom.
– Piesi bardzo często nie dbają o swoje bezpieczeństwo na drodze. Kilka tygodni temu, kiedy wracałem po zmroku do domu, zauważyłem dwóch przechodniów poruszających się poza terenem zabudowanym bez odpowiedniego oznakowania. Zatrzymałem się w bezpiecznym miejscu i postanowiłem dać im kamizelki odblaskowe, które miałem w samochodzie. Wytłumaczyłem zdziwionym przechodniom, dlaczego dałem im kamizelki i rzeczywiście okazało się, że nie zdawali sobie sprawy z narażenia się na poważne niebezpieczeństwo. Tak zapoczątkowaliśmy akcję rozdawania kamizelek odblaskowych przez naszych pracowników – mówi Szymon Karwowski, Dyrektor Sprzedaży Dystrybucja B2C LafargeHolcim w Polsce, inicjator akcji „Kierowca nie sowa”. – Jestem przekonany, że nasze działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa po zmroku na polskich drogach. Mam nadzieję, że w ten sposób uratujemy niejedno ludzkie życie – dodaje.
Dni Bezpieczeństwa w LafargeHolcim w Polsce mają na celu zwiększenie świadomości pracowników, podwykonawców i klientów na temat bezpiecznych zachowań w miejscu pracy i poza nim. Firma kładzie nacisk na indywidualne zaangażowanie każdego pracownika i wzięcie osobistej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i współpracowników podczas codziennych obowiązków. To szczególnie ważne, ponieważ personalizacja bezpieczeństwa jest jednym z czterech filarów strategii firmy. W tym roku, zgodnie z hasłem Dni Bezpieczeństwa „Stop niebezpiecznej pracy”, poza odpowiednim zachowaniem na drodze, pracownicy LafargeHolcim w Polsce będą mówić także o bezpieczeństwie w biurze i w zakładzie. To wszystko zgodne jest z zasadą „Dbam – dzielę się – działam”, która wpajana jest im każdego dnia.