Na konkurs wpłynęło wiele interesujących materiałów opisujących życie społeczno-polityczne na Białorusi. Sponsorowane przez STRABAG Polska nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Dziennikarstwo Śledcze, Dziennikarstwo Analityczne oraz Nagroda specjalna dla młodych talentów. Zwycięzców wyłoniło niezależne jury, w skład którego wszedł m.in. rektor IWM Misha Glenny.
Uroczystość wręczenia nagród obyła się 27.06.2024 r. w Google Campus w Warszawie.
W gali udział wzięli m.in. Adreas Stadler, Ambasador Republiki Austrii w Polsce, Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG oraz Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej oraz Paweł Kowal, Poseł na Sejm RP, przewodniczącym Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, jak ważne jest wsparcie dla niezależnego dziennikarstwa i niezależnych mediów, które rzetelnie przekazują prawdę obywatelom Białorusi i Europy.
– Solidarność i różnorodność to bardzo ważne i uniwersalne wartości dla firmy STRABAG. Dlatego jesteśmy partnerem tej tak ważnej dla środowiska białoruskich dziennikarzy niezależnych nagrody. Cieszę się, że Ambasada Austrii w Polsce jest organizatorem tego ważnego wydarzenia, a STRABAG jako firma z rodowodem austriackim, głęboko zakorzeniona w Polsce może być partnerem tego konkursu – powiedział Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG, juror konkursu.
Firma STRABAG zdecydowała się na partnerstwo przy organizacji Konkursu podczas wizyty Klemensa Haselsteinera, CEO STRABAG w 2022 roku w Polsce. Doszło wtedy do spotkania z Panem Andreasem Stadlerem, Ambasadorem Republiki Austrii w Warszawie. Na spotkaniu omówiono wstępne założenia oraz plany dotyczące organizacji tego wydarzenia.
Patronem nagrody jest rektor-założyciel IWM Krzysztof Michalski, który kierował instytutem od 1982 roku do dnia swojej śmierci w 2013 roku. Profesor Krzysztof Michalski, to działacz na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i wybitny współczesny filozof, podejmował działania na rzecz zbliżenia Wschodu i Zachodu Europy. W latach 80-tych, w czasie głębokiego podziału Europy, wraz z takimi wybitnymi postaciami jak Hans-Georg Gadamer, Józef Tischner czy Jan Błoński, założył Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu. Instytut ten stał się ważnym centrum wymiany intelektualnej i badawczej między uczonymi z Europy Środkowej i Wschodniej a środowiskami naukowymi na Zachodzie. Obecnie jest zaliczany do najważniejszych europejskich centrów naukowych, w którym realizowane są projekty z dziedzin nauk politycznych, społecznych i humanistycznych.