Prace konkursowe zostały ocenione przez międzynarodowe jury, które wyłoniło łącznie sześcioro finalistów z 3 krajów. Z Polski na 4 zgłoszone prace 2 znalazły się w finale konkursu. Nagrodą główną w konkursie jest 10.000 euro.
W tym roku międzynarodowe jury zdecydowało się wyłonić dwóch zwycięzców z Niemiec: dr Daniel Weger z pracą „Additive manufacturing of concrete structures with Selective Paste Intrusion” oraz dr Venkatesh Naidu Nerella z pracą „Development and characterisation of cement-based materials for extrusion-based 3D-printing”. Zwycięzcy podzielą między sobą główną nagrodę pieniężną.
– Wszystkie prace konkursowe po raz kolejny były na bardzo wysokim poziomie – mówi przewodniczący międzynarodowego jury prof. Rolf Breitenbücher z Uniwersytetu Rufry w Bochum w Niemczech. – Zgłoszenia dr Daniel Weger i dr Venkatesh Naidu Nerella łączą wszystkie aspekty, których szukaliśmy w tym konkursie. Ich prace zawierają istotne zmiany wpływające na dalszy rozwój budownictwa betonowego, a oprócz aspektów techniczno-naukowych, w sposób przekonujący opisują jak główne założenia można zastosować w praktyce w branży budowlanej, ze szczególnym uwzględnieniem głównego celu firmy CEMEX – dodaje.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z profesjonalnej współpracy międzynarodowego jury ekspertów i ich jednogłośnego wyniku. Obie zwycięskie prace konkursu CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 wyznaczają trendy w zakresie wykorzystania i dalszej ekspansji druku 3D w betonie. Technologie przedstawione przez dr Nerella i dr Weger różnią się pod względem zastosowania. Z naszego punktu widzenia, obie mają potencjał do wprowadzenia zrównoważonych zmian w budownictwie betonowym w perspektywie krótko- lub średnioterminowej – mówi Karsten Schubert, Dyrektor ds. Technologii Produktów w CEMEX w Europie Środkowej.
– Mam nadzieję, że konkurs był tylko wstępem do naszej dalszej owocnej współpracy. Okazało się, że zajmujemy się podobnymi zagadnieniami i problemami dotyczącymi nowoczesnych materiałów i technologii. Liczę, że konkurs będzie kontynuowany w następnych latach, bo zainteresowanie studentów pracami badawczymi dotyczącymi technologii nowoczesnych betonów jest bardzo duże – podkreśla profesor Maria Kaszyńska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego.
– Do konkursu zgłoszono przede wszystkim obronione prace doktorskie. Ich poziom był bardzo wysoki, a niektóre można ocenić jako wybitne – mówi profesor Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek jury konkursu. – W pracach konkursowych znalazły odzwierciedlenie trendy z zakresu materiałów i technologii, które stanowią odpowiedź na wyzwania stojące przed branżą cementowo-betonową. Nie zabrakło takich zagadnień jak redukcja śladu węglowego w materiałach budowlanych, prefabrykacja czy technologia betonowania 3D – wymienia profesor Deja.
Sukcesy Polaków
W finale konkursu znalazło się dwoje naukowców z Polski. Jury uhonorowało w ten sposób Ewę Kapeluszną z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Kamila Załęgowskiego z Politechniki Warszawskiej.
– Do udziału w konkursie skłoniła mnie chęć pokazania sobie i innym, że praca naukowa dotycząca chemii cementu i betonu ma wielki potencjał naukowy, publikacyjny i aplikacyjny – mówi Ewa Kapeluszna. – Cieszę się, że poprzez udział w konkursie mogłam sprawdzić swoje możliwości na arenie międzynarodowej – dodaje. Chęć podzielenia się swoim doświadczeniem przyświecała też Kamilowi Załęgowskiemu, który przedstawił pracę na temat technologii betonu w zakresie projektowania kompozytów betonowych o zdefiniowanej użyteczności. Jak wskazuje: – W pracy podjęto próbę powiązania tradycyjnego podejścia do projektowania betonu, opartego na zależności między technologią i właściwościami, z analizą mikrostruktury obejmującą poszukiwanie ilościowych zależności między mikrostrukturą i właściwościami.