Pionierski projekt mieszanej rzeczywistości w obszarze PropTech
Skanska Property Poland, Microsoft i lokalne firmy partnerskie, przedstawiły najbardziej zaawansowane technologie prezentacji i wizualizacji biurowców. Wspólne przedsięwzięcie stanowi pionierski projekt w Europie Centralnej.
Microsoft i spółka biurowa Skanska w Polsce podpisały w lutym porozumienie o strategicznej współpracy, które zakłada wymianę wiedzy przy tworzeniu przełomowych innowacji dla branży nieruchomości biurowych. Efektem pierwszych miesięcy współpracy jest rozwijanie wraz z zewnętrznymi partnerami technologii opartych o Microsoft Azure, z wykorzystaniem możliwości mieszanej rzeczywistości. Dzięki nim już teraz możliwe jest wykorzystanie obrazu, dźwięku i międzyludzkiej interakcji po nałożeniu okularów HoloLens do wspólnego doświadczenia projektu Wave, pierwszego biurowca Skanska w Gdańsku. Goście mogą zrozumieć ideę architektury inwestycji, jej lokalizację oraz przenieść się do międzybudynkowego amfiteatru, czy przyszłego biura i mogą usłyszeć znajome z tych przestrzeni dźwięki czy rozejrzeć się wokół. Potencjalni najemcy oraz lokalni mieszkańcy mogą również obejrzeć biurowiec ze wszystkich stron i poznać najważniejsze informacje związane z okolicą – np. dostępne przystanki komunikacji miejskiej, punkty usługowe i gastronomiczne.
Biurowiec Wave jest również pierwszym projektem Skanska, który korzysta z rozwiązania SQAR, przedstawionego przez jednego z finalistów konkursu Urban Quest organizowanego przez Skanska, Microsoft i Business Link dla młodych firm technologicznych. W oparciu o Microsoft Azure, możliwe jest zobaczenie na urządzeniu mobilnym przyszłej inwestycji w skali 1:1, w rzeczywistej przestrzeni. Ponadto, firma Spantium stworzyła aplikację generującą wirtualną aranżację powierzchni biurowej. Dzięki temu najemcy mogą zobaczyć projekt wykończenia biura i dokonać szybkiej modyfikacji w trakcie spaceru po biurowcu Skanska.
Technologia mieszanej rzeczywistości za pomocą hologramów przenosi informacje cyfrowe poza dwuwymiarowe ekrany do trójwymiarowego świata. HoloLens jest przełomem, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). Umożliwia ludziom interakcję z hologramami w przestrzeni fizycznej, co oznacza, że mogą oni oglądać i dowolnie rotować obrazami holograficznymi w powietrzu lub w połączeniu z rzeczywistymi obiektami fizycznymi.
– Dzięki połączeniu dwóch perspektyw – IT i nieruchomości – wyznaczamy razem z Microsoft kierunek rozwoju PropTechu w Europie. Dostrzegamy olbrzymi potencjał nowych technologii, które chcemy wykorzystywać do kompleksowych prezentacji naszych biur potencjalnym najemcom i partnerom na długo przed oddaniem budynków do użytku. Dzięki technologii Microsoft stworzyliśmy wraz z partnerami wysokiej jakości rozwiązania nie tylko wspierające komercjalizację naszych biurowców, ale również zrozumienie ich potencjału oraz architektury, przełomowe dla branży nieruchomości – podkreśla Anna Tryfon-Bojarska, menedżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.
– Rzeczywistość mieszana na HoloLens łączy bezprzewodowe urządzenie z aplikacjami i rozwiązaniami, które pomagają ludziom skuteczniej uczyć się, komunikować i współpracować. Urządzenie zostało zaprojektowane, aby już dziś pomóc wprowadzać firmy takie jak Skanska w przyszłość. Przyszłość nowoczesnego miejsca pracy wspierającego rozwój pracowników i firmy, dzięki wykorzystaniu najnowszych narzędzi jak Microsoft 365 i urządzenia Surface for Business – mówi Anna Wesołowska, kierująca grupą produktów Surface Commercial i HoloLens w polskim oddziale Microsoft.
Wave pełen technologii wspierających pracowników
Biurowiec będzie wyposażony w innowacyjny system Connected by Skanska, ułatwiający codzienne funkcjonowanie w przestrzeni biurowej oraz zarządzanie budynkiem. Użytkownicy będą mogli m.in. poruszać się po nim za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie z kodem QR do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym. Skanska i Microsoft współpracują nad rozwojem systemu Connected by Skanska, aby jeszcze lepiej dopasować go do przyszłych potrzeb użytkowników biur.
Jednocześnie Wave to prawdopodobnie pierwszy biurowiec w północnej części Polski, który realizowany jest zgodnie z założeniami certyfikatu WELL. Biura z tym certyfikatem są wypełnione rozwiązaniami, które w centrum zainteresowania stawiają zdrowie i samopoczucie człowieka. Wave zapewni więcej świeżego powietrza, odpowiedni dostęp do światła dziennego czy oświetlenie, które współgra z rytmem biologicznym człowieka, przez co pracownicy rzadziej odczuwają zmęczenie w pracy.
Jednocześnie Wave został zaprojektowany tak, aby wspierać alternatywne środki transportu – projekt dostarczy ok. 400 miejsc parkingowych na rowery. Infrastrukturę z szatniami i prysznicami dla rowerzystów i biegaczy, stacje skuterów i samochodów elektrycznych, z których będą mogli korzystać przyszli pracownicy.
Wave – kluczowe fakty i liczby:
– Łączna planowana powierzchnia najmu I etapu Wave: ok. 23 300 mkw. GLA, całego kompleksu: ok. 48 000 mkw.,
– Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 14/2,
– Planowany termin oddania do użytku: czerwiec 2020 r.,
– Certyfikaty: LEED, WELL, Obiekt bez barier,
– Dodatkowe benefity dla najemców: Connected by Skanska,
– Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.,
– Agent wynajmujący: CBRE,
– Autor projektu architektonicznego: śląska pracownia medusa group.
Tekst i zdjęcie: Jędrzej Kruszyński, Skanska Property Poland Sp. z o.o.