Nowy basen jest wyjątkowo funkcjonalny, a to wszystko za sprawą podnoszonego dna. – Trzy z sześciu torów basenu są podnoszone. Dzięki takiemu rozwiązaniu z basenu mogą równocześnie przedszkolaki i uczniowie szkoły sportowej, którzy np. odbywają trening pływacki – tłumaczy Mateusz Manecki, autor projektu, i dodaje, że basen ma 3 metry głębokości, więc można się na nim uczyć nurkowania. To jeden z najgłębszych basenów w Małopolsce.
W budynku znajdują się także m.in. sala rozgrzewkowa, sala fitness z siłownią i matą do judo, sala konferencyjna, sauna sucha i mokra oraz grota solna. Uzupełnieniem obiektu na zewnątrz jest wielofunkcyjne boisko z oświetleniem, plac zabaw, skocznia do skoku w dal oraz siłownia i trybuny.
Największym wyzwaniem projektowym było zgrabne połączenie wszystkich funkcji obiektu i stworzenie przestrzeni dla różnych grup użytkowników. W obiekcie przewidziano także strefę relaksu, salę konferencyjną oraz siłownię. Z basenu mogą korzystać wszyscy chętni. Specjalnie dla nich zostało zaprojektowane osobne wejście od strony ul. Chocimskiej a z poszczególnych stref można korzystać niezależnie. Użytkownicy komercyjni mogą więc ćwiczyć na siłowni, nie kolidując z zajęciami szkolnymi na basenie. Samodzielnie może też funkcjonować sala konferencyjna, która została umiejscowiona w pobliżu punku gastronomicznego.
Trybuny zaprojektowano tak, aby były wygodne dla zawodników i kibiców. W czasie zawodów trybuny pełnią funkcję poczekalni dla zawodników. Zostały one połączone otwartą klatką schodową z plażą basenu. Na piętrze natomiast znajduje się sala treningowa, w której w czasie zawodów ich uczestnicy będą się rozgrzewać. Trybuny mają kształt litery L, to wygodny podział, aby zawodnicy mieli miejsce dla siebie, a kibice mogli oglądać zawody. Podium natomiast zostało zlokalizowane w centralnym miejscu hali basenowej. Takie rozwiązanie to dodatkowa motywacja do treningu dla młodych i ambitnych pływaków.
Bryła obiektu basenowego składa się z trzech prostopadłych segmentów. Dwóch (północnego i południowego), które zostały przedzielone środkową, przekrzywioną względem pionu częścią, w której mieści się hala basenowa. – Projektując ten budynek szczególnie dbaliśmy o ukształtowanie czytelnego układu funkcjonalno-przestrzennego w nawiązaniu do istniejących obiektów i wkomponowanie go w istniejący układ urbanistyczny, ze szczególnym poszanowaniem zieleni wysokiej, bezcennej w ścisłym centrum Krakowa – mówi Mateusz Manecki.
Obiekt powstał przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Krakowie. To szkoła sportowa, w której kształciło się wielu znanych sportowców, m.in. Konrad Gałka, pływak i reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 i 1996 r. – Na nowym basenie będziemy mogli organizować zawody dla szkół i przygotowywać uczniów do rywalizacji m.in. w Mistrzostwach Polski czy Małopolski, a być może także w zawodach międzynarodowych. Liczymy, że dzięki nowej bazie sportowej wychowamy następców Konrada Gałki czy Otylii Jędrzejczak – opowiada Paweł Maślej, dyrektor szkoły, i dodaje, że obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt do profesjonalnego i zgodnego z przepisami pływackimi pomiaru czasu.
– Pływanie to jedna z najzdrowszych form uprawiania sportu, dlatego konsekwentnie rozwijamy bazę basenową naszego miasta. Od 2009 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wybudował 5 basenów, a obecnie prowadzi 3 inwestycje. W planach jest powstanie następnych kilku w najbliższych latach. Przyjęta strategia ma doprowadzić to tego, aby mieszkańcy każdej dzielnicy Krakowa mieli swobodny dostęp w bliskiej odległości do krytej pływalni. Cieszę się, że za sprawą basenu przy ul. Kijowskiej jesteśmy o krok bliżej w realizacji tego celu – mówi o obiekcie Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.
Jednocześnie z basenu może korzystać 50 osób. W budynku znajduje się także zaplecze sportowo-rekreacyjne: grota solna, jacuzzi, strefa relaksu, a wszystko po to, aby młodzi sportowcy mogli trenować na najwyższym poziomie.
Basen przy al. Kijowskiej w Krakowie – zespół projektowy
Generalny Projektant:
dr inż. arch. Mateusz Manecki
Projektant Architektury:
mgr inż. arch. Bartosz Falkowski
Współpraca projektowa:
mgr inż. arch. Magdalena Ślebioda
mgr inż. arch. Maciej Oczkowski
mgr inż. arch. Dawid Leszczyński
inż. ach. Klaudia Woźniak
Współpraca branżowa:
dr inż. Jarosław Zdeb
mgr inż. Magdalena Multan-Laba
mgr inż. Sławomir Gubała
mgr inż. Paweł Woszczek Zdjęcia: Autorska Pracownia Projektowa Manecki