Dokument w formie elektronicznej podpisali Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w imieniu Gminy Miejskiej Kraków oraz Tomasz Balcerowski, prezes zarządu w imieniu gdańskiego konsorcjum, którego liderem jest firma budowlana Ekoinbud sp. z o.o Sp. K., a partnerem Ekoinbud sp. o.o. Wartość umowy opiewa na kwotę 18 941 172,45 zł. Przy zawarciu umowy obecna była przedstawicielka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, Antonina Białek, kierownik referatu ds. żłobków.
– To pierwsza umowa na realizację prac budowlanych dotycząca jednego z dwunastu żłobków, dla których miasto Kraków uzyskało zewnętrzne dofinansowanie. Na etapie wyłaniania wykonawców mamy kolejne tego rodzaju zadania. Zależy nam na jak najszybszym podpisaniu umów na realizację robót budowlanych dla następnych żłobków – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.
– Moduły to obecnie najpopularniejszy trend w budownictwie. Do tego bardzo korzystny dla inwestorów i przyszłych użytkowników. Budynki powstają w rekordowo szybkim tempie, a do tego posiadają zdrowy przyjazny użytkownikom mikroklimat. Co więcej, rachunki za energię są dwukrotnie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego – zaznacza prezes Ekoinbud Tomasz Balcerowski.
Taki właśnie nowoczesny i energooszczędny żłobek ma powstać w Krakowie przy ul. Jabłonkowskiej 29a. Prezes Ekoinbud zapowiedział, że dla jego realizacji zastosowane zostaną najlepsze rozwiązania jakie do tej pory sprawdziły się w wykonanych przez spółkę inwestycji o charakterze oświatowo-opiekuńczym.
Kontrakt podzielony jest na kilka etapów. Najpierw zostanie opracowana dokumentacja projektowa dotycząca rozbiórki starego budynku przedszkola i budowy żłobka, a następnie uzyskanie pozwoleń na realizację. W kolejnych etapach wykonawca dokona rozbiórki i wybuduje nową placówkę. Planowany termin realizacji wszystkich elementów zadania ma wynieść 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Siedziba wykonawcy i nowoczesny zakład produkcyjny mieści się w Gdańsku, gdzie zostanie wyprodukowany budynek modułowy, a następnie przetransportowany na kilkunastu samochodach ciężarowych i zmontowany w kilka tygodni.
Nowa placówka opiekuńcza dla maluchów na os. Widok będzie wykonana w technologii modułowej jako budynek dwukondygnacyjny, energooszczędny z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, obejmujących instalację fotowoltaiczną zapewniającą produkcję energii. Panele zostaną zainstalowane na dachu, który będzie wykonany jako płaski dach zielony pokryty zielenią ekstensywną (mchy, rozchodniki). Instalacja centralnego ogrzewania zasilana będzie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Zastosowany zostanie system ogrzewania podłogowego. Zamontowana zostanie instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Sale dla dzieci będą zlokalizowane od strony wschodniej, zachodniej i południowej, co pozwoli na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Główne wejście zaplanowano na elewacji frontowej od strony północnej.
Do dyspozycji maluchów będzie 8 sal z sanitariatami, sala warsztatowa z węzłem sanitarnym. Nie zabraknie zaplecza administracyjno-socjalnego, gabinetów terapeutycznego i pielęgniarskiego oraz zaplecza kuchennego. W ramach zadania zagospodarowane będzie otoczenie żłobka. Na działce powstanie zbiornik na deszczówkę. Część wód opadowych będzie wykorzystana do celów spłukiwania toalet, prania, sprzątania i podlewania terenu.
Zadanie objęte jest dofinansowaniem w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029 finansowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Łącznie, w ramach tego programu dofinansowana będzie budowa i przebudowa 12 żłobków w Krakowie, dzięki czemu w ciągu najbliższych lat liczba miejsc w takich placówkach zwiększy się o ok. 1 100.