Opracowanie aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy zaplanowane zostało na lata 2024-2027, aPPSS jest trzecim dokumentem obok planów utrzymania wód oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym przygotowywanym przez PGW Wody Polskie w zakresie ochrony przed powodzią i suszą.
Harmonogram aPPSS
W ramach prac nad aPPSS zostanie m.in.:
- zaktualizowana metodyka opracowania dokumentu – zakończenie prac w IV kwartale 2024 r.;
- przeprowadzona ankietyzacja wśród interesariuszy – zaplanowana na I kwartał 2025 roku;
- przeprowadzone półroczne konsultacje projektu dokumentu – prowadzone przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej – planowane rozpoczęcie na I kwartał 2026 roku;
- przeprowadzona strategiczna ocena oddziaływania na środowisko projektu planu – rozpoczęcie prac w I kwartale 2026 r.;
- opracowany projekt aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy – III kwartał 2027 r. ;
- przeprowadzone działania informacyjno-promocyjne towarzyszące realizacji projektu w tym zorganizowanie 4 konferencji ogólnopolskich – pierwszą konferencje otwierającą projekt planuje się już w listopadzie tego roku.
– Przeciwdziałanie skutkom suszy zarówno w Polsce, jak i w Europie stanowi coraz poważniejszy problem. Biorąc pod uwagę ostatnie pięciolecie można powiedzieć, że mamy do czynienia z permanentną suszą, która jedynie zmienia swoją intensywność. Wpływ na częstotliwość susz oraz ryzyka jakie niesie, ma nie tylko zmiana klimatu, ale również wieloletnie zaniechania w gospodarce wodnej. Wody Polskie rozpoczynają projekt pn. “Przegląd i aktualizacja planu przeciwdziałania skutkom suszy”, w którym poruszane będą kwestie odporności usług wodnych na suszę m.in. poprzez działania retencyjne, inwestycje w infrastrukturę oraz operacyjne zarządzanie suszą – powiedział Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Planowana aPPSS zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej
W związku z coraz częściej występującymi zjawiskami suszy oraz konsekwencjami z tego płynącymi dla ludzi, gospodarki oraz środowiska naturalnego, Wody Polskie dostrzegają potrzebę dokonania zmian w zakresie przeciwdziałania skutkom tego zjawiska. PPSS z 2021 r. skupia się przede wszystkim na aspekcie przeciwdziałania skutkom suszy i zwiększaniu retencji. Natomiast w aktualizacji PPSS planowane jest wskazanie również aspektów zarządzania ryzykiem suszy, tj. wskazanie działań operacyjnych, które należy wdrożyć w przypadku wystąpienia suszy. Takie podejście jest zgodne z wytycznymi KE, która wskazuje że plany zarządzania ryzykiem suszy powinny zawierać m.in.:
- wskaźniki i progi określające początek, koniec i stopień intensywności wystąpienia suszy;
- działania, które należy podjąć w każdym stopniu wystąpienia suszy w celu przeciwdziałania obniżeniu stanu wody i złagodzenia negatywnych skutków suszy;
- ramy organizacyjne dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia suszy.
Postanowienia planu przeciwdziałania skutkom suszy należy wdrażać przez współdziałanie co oznacza, że konieczne jest zaangażowanie całego społeczeństwa, zwłaszcza przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli środowisk naukowych i przedsiębiorców, organizacji społecznych i innych interesariuszy.
Głos społeczestwa w aPPSS
Wody Polskie zachęcają do udziału w konsultacjach społecznych projektu planu aPPSS, które prowadzone będą przez ministra właściwego ds. gospodarki wodnej. Konsultacje będą miały charakter otwarty, co oznacza, że każdy może wziąć w nich udział, zgłaszać uwagi i wnioski. Prowadzone będą w trybie określonym w przepisach Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1112).
Ważnym elementem projektu będzie kampania informacyjno-edukacyjna. Głównym jej założeniem jest mobilizacja oraz wsparcie społeczeństwa w realizowaniu działań przeciwdziałających skutkom suszy. Więcej informacji dostępnych jest na www.stopsuszy.pl oraz mediach społecznościowych PGW Wody Polskie.