NFOŚiGW od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej wspiera wnioskodawców w pozyskaniu środków Programu LIFE i realizacji projektów, które uzyskują akceptację Komisji Europejskiej. Jest przez to głównym krajowym podmiotem współfinansującym, który zapewnia finansowe wsparcie niemal wszystkich projektów LIFE realizowanych w Polsce. Dotychczas NFOŚiGW przeznaczył na ten cel 575 mln zł.
– Program LIFE jest instrumentem, który zmienia rzeczywistość w zakresie ochrony środowiska, zarówno poprzez wspieranie innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, jak i dobrych praktyk w obszarze ochrony przyrody. Liczymy, że zainicjowana długoterminowa współpraca strategiczna na rzecz wód i wdrożenia dobrej gospodarki wodnej zaowocuje projektami, które wygrają konkurencję z propozycjami z innych krajów Europy i zostaną zaakceptowane przez Komisję Europejską. Dzięki temu Polska będzie mogła skuteczniej chronić swoje ekosystemy wodne, na czym nam bardzo zależy i do czego jesteśmy zobowiązani polskim i europejskim prawem – powiedziała Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.
Podczas spotkania 7 sierpnia zainaugurowano powstanie Grupy Roboczej, która będzie składała się z przedstawicieli PGW Wody Polskie, NFOŚiGW i strony społecznej, którą reprezentuje Fundacja WWF Polska, partner Koalicji Ratujmy Rzeki. Grupa będzie identyfikować najpilniejsze potrzeby i działania z zakresu ochrony ekosystemów wodnych będących w zarządzie PGW Wody Polskie, oraz wypracowywać projekty, które będą mogły być sfinansowane ze środków Programu LIFE i NFOŚiGW. NFOŚiGW oferuje konsultacje na etapie przygotowywania projektów, finansowanie sporządzania wniosków i współfinansowanie realizowanych projektów, a ponadto zapewni cykliczne spotkania, wymianę doświadczeń z partnerami i dedykowane szkolenia.
– Wody Polskie są kluczową instytucją z punktu widzenia poprawy stanu ilościowego i jakościowego zasobów wodnych Polski. Zacieśnienie współpracy z NFOŚiGW, przy współudziale strony społecznej, pozwoli nam na bardziej efektywne pozyskiwanie środków z programu LIFE i korzystanie z nich dla realizacji naszych celów statutowych. Renaturyzacja wód i stosowanie rozwiązań opartych na naturze, to nie tylko działania dla poprawy stanu wód i ochrony ekosystemów wodnych, ale także ograniczanie skutków zjawiska suszy i powodzi przez zwiększanie retencji wód – powiedziała Joanna Kopczyńska, Prezes Wód Polskich.
Spotkanie było także okazją do mówienia projektów, jakie do tej pory Wody Polskie zrealizowały w ramach Programu LIFE przy współfinansowaniu NFOŚiGW – zakończonego już projektu LIFE+ Rega i będącego w realizacji strategicznego projektu LIFE Pilica. Ponadto uczestnicy spotkania zapoznali się z założeniami kilkunastu projektów, które mogą być złożone w najbliższych naborach LIFE.