21 listopada 2024 r. Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW podpisał umowy dotacyjne z gminami: Błonie, Grójec, Jabłonna, Koluszki, Końskie, Łopuszno, Moszczenica, Serock, Stare Babice i Strzelce Krajeńskie. Inwestycje będą realizowane w ramach programu „Udostępnienie wód termalnych w Polsce”. Program ma na celu rozwój geotermii w Polsce.
– Dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozwój odnawialnych źródeł energii, do których należy geotermia, jest niezwykle ważny. To również element polityki klimatycznej UE i Polski. W naszej nowej strategii działania na lata 2025-28 transformacja energetyczna jest jednym z priorytetów i nie może odbyć się bez szerokiego rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno tych wielkoskalowych, jak i przydomowych rozwiązań, które Narodowy Fundusz wspiera – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska NFOŚiGW.
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finansuje 100 procent nakładów na odwiert badawczy. Mamy świadomość, że jest to początek do rozwoju lokalnego ciepłownictwa, ale też życzymy tego, by inne obszary w zakresie geotermii były wykorzystywane, np. w uzdrowiskach – powiedział Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Rozwój geotermii i szerokie możliwości jej wykorzystania mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Energia cieplna pozyskiwana z wnętrza Ziemi może służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom do ogrzewania budynków, znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, rolnictwie, turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.