
Jednym z kluczowych punktów programu wydarzenia był panel wysokiego szczebla poświęcony strategii UE w zakresie technologii zeroemisyjnych, w którym głos zabrała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.
Podczas sesji ministerialnej, która składała się z panelu wysokiego szczebla i paneli eksperckich, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wzięli również udział: wiceminister Krzysztof Bolesta, przedstawiciele państw członkowskich UE, instytucji europejskich oraz liderzy przemysłu, w tym m.in. dyrektor generalny DG CLIMA Kurt Vandenberghe, szef biura Inicjatyw Strategicznych Międzynarodowej Agencji Energetycznej Dan Dorner oraz dyrektor generalny norweskiego Ministerstwa ds. Energii Alexander Engh.
W centrum dyskusji znalazły się kierunki transformacji takie jak: technologie wychwytywania i składowania CO₂ (CCUS), nowa polityka przemysłowa, dekarbonizacja sektorów trudnych do redukcji emisji: hutnictwa, cementowni, przemysłu chemicznego.
Panel był okazją do wymiany wiedzy i wspólnego wyznaczania drogi ku nowoczesnej, zielonej i konkurencyjnej gospodarce Unii Europejskiej. – Transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie, ale ogromna szansa dla naszej gospodarki. Poprzez świadome inwestowanie w technologie zeroemisyjne, możemy budować odporność, konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne Polski i całej Unii Europejskiej – podkreśliła prezes zarządu.
W konferencji, która zgromadziła ponad 100 prelegentów i prawie 100 wystawców z 11 krajów, wziął również udział zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda. W panelu Jak skutecznie pozyskać środki na transformację? Źródła finansowania i programy pomocowe opowiadał o rodzajach inwestycji, które mogą ubiegać się o środki na transformację, o źródłach finansowania, wsparciu przez NFOŚiGW oraz prezentował dobre praktyki do pozyskiwania środków.
O roli magazynów energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego opowiadała dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu z NFOŚiGW, Magdalena Misiurek.