Swoją drogę zawodową zaczynałam na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, by z czasem coraz bardziej oddalać się od mojego ukochanego miasta. Dziś mieszkam i pracuję w Australii i mogę śmiało powiedzieć, że zdobyłam międzynarodowe doświadczenie w wielu branżach, od budownictwa, górnictwa, wydobywania ropy naftowej, po obronę narodową, lotnictwo i IT.
Tworząc Mentoring F2F, chciałam zebrać zespół kobiet, które będą inspirowały studentki do rozwoju i sięgania po to, co może im się wydawać nieosiągalne. Ja sama, będąc na studiach, nie miałam takiego wsparcia i dziś wiem, że rola mentora w rozwoju zawodowym jest nieoceniona. Dlatego zamiast narzekać na system, postanowiłam go zmienić. Program Mentoring F2F to odpowiedź na zmieniające się wymogi rynku, który przygotuje studentki do pracy w międzynarodowych firmach.
Fundacja Mentoring F2F – od kobiet dla kobiet
Nic nie dzieje się samoistnie, Mentoring F2F również był efektem wielu czynników i wsparcia wielu osób. Dzięki pomocy przyjaciółek ze studiów: Elżbiety Markiewicz, Joanny Tęczy, Krystyny Brzoski, Anny Babiarz, Sylwii Spruch i Joanny Wanat, oraz dzięki wsparciu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i osobiście prof. dr. hab. inż. Marka Cały powstał ten wyjątkowy program, który miał swoją premierę w Dniu Kobiet 8 marca 2022 r.
„Dziewczyny, nie zastanawiamy się dłużej, tylko działamy! Jesteśmy Kobiety Rakiety” – tak zwykła mawiać Elżbieta Markiewicz, kiedy podczas tworzenia programu mentorki spotykały się online np. o 5:30 w Australii i 20:30 w Polsce czy Szwecji, żonglując obowiązkami w pracy i rodzinie oraz wywracając do góry nogami całe codzienne życie.
Niedługo później dzięki zapałowi i determinacji absolwentek AGH została otworzona fundacja Mentoring F2F.
Misja i formy działalności fundacji
Misją fundacji Mentoring F2F jest stworzenie wspierającego środowiska dla kobiet w inżynierii. Według danych Eurostatu tylko 17% stanowisk kierowniczych branżach STEM (akronim od angielskich słów: nauka, technologia, inżynieria, matema- tyka) w Europie zajmują kobiety i te dane bardzo wyraźnie pokazują nierówności, których wciąż doświadczają kobiety w świecie do niedawna zarezerwowanym tylko dla mężczyzn. Fundacja Mentoring F2F stawia sobie za cel zniwelowanie różnic pomiędzy płciami przez zwiększanie świadomości na rynku pracy i danie kobietom wyrównanych szans na starcie. Fundacja prowadzi program Mentoring F2F, który koncentruje się na czterech podstawowych obszarach: edukacji i wymianie doświadczeń, aktywnym poszukiwaniu pracy, integracji oraz budowaniu pewności siebie w przestrzeni wolnej od uprzedzeń.
Drugą formą działalności fundacji jest organizowanie konferencji Kobiety Rakiety – wystrzel swoją karierę w kosmos!. Tytuł konferencji został zaczerpnięty z dewizy jednej z mentorek i wiąże się z tym, że w Mentoring F2F wierzymy, że wszystko jest możliwe i jeśli będzie rekrutacja na stanowisko na Marsie, my jesteśmy na to gotowe! Nasza konferencja jest dedykowana wszystkim studentom STEM i profesjonalistom z tej branży, którzy chcą wspierać studentów na początku ścieżki zawodowej. Jest to platforma do zapoznania się z przedstawicielami nauki i biznesu. Zaproszeni goście dzielą się ze studentami swoim doświadcze- niem i historiami. Ponadto, by przybliżyć studentom możliwości aktywnego poszukiwania pracy, przedstawiane są różne scenariusze działań prowadzących do sukcesu zawodowego.
Kobiety Rakiety wkrótce w Krakowie
Najbliższa konferencja Kobiety Rakiety odbędzie się na AGH 29 maja 2023 r. Podczas tego wydarzenia będzie można dowiedzieć się więcej o programie Mentoring F2F, poznać Kobiety Rakiety z AGH, posłuchać „Forbes Women Polska 23 na 2023” i wiele innych.