W tegorocznym rankingu CDP wzięło udział ponad 13 tys. firm z całego świata. Wśród nich był PORR AG, któremu udało się po raz pierwszy uzyskać najwyższą ocenę A- w kategorii zmiany klimatu i tym samym wejść do grupy Przywództwo. W ten sposób PORR staje się spółką z najlepszymi praktykami, będącą wzorem do naśladowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
„Szczególnie cieszy nas fakt, że osiągnęliśmy wyjątkowo wysokie wyniki nie tylko w porównaniu z międzynarodowymi konkurentami z branży budowlanej, ale również w porównaniu ze wszystkimi ocenianymi w rankingu firmami, niezależnie od branży, z Europy i całego świata” – powiedział prezes zarządu PORR Karl-Heinz Strauss. PORR aplikował również do rankingu w kategorii woda – po raz pierwszy w tym roku – i od razu otrzymał ocenę B.
CDP jest niekomercyjną organizacją charytatywną, która prowadzi globalny system raportowania dla inwestorów, firm, miast, krajów i regionów w celu pomiaru ich wpływu na środowisko. Stanowi to podstawę do kreowania przyszłości z nienaruszonym klimatem, bez wylesiania i z bezpieczną wodą dla wszystkich. W międzyczasie CDP stworzyło największą na świecie bazę dotyczącą tych kwestii klimatycznych.
Ochrona klimatu jest zakorzeniona w strategii
„Rating CDP potwierdza, że jesteśmy na właściwej drodze w naszej strategii klimatycznej – powiedział prezes Strauss. – Skupiamy się na efektywnym wykorzystaniu energii i zasobów oraz na redukcji emisji. Osiągamy to dzięki wykorzystaniu zamkniętych obiegów zasobów, energii odnawialnej i cyfrowych modeli budynków”.
W 2020 r. PORR w ciągu tylko jednego roku zwiększył ilość samodzielnie wytworzonej energii o 114% – do poziomu 337 MWh. Znacząco wzrosła również ilość wykorzystanego materiału pochodzącego z recyklingu – o 7586 t. Założony cel zmniejszenia całkowitej emisji o 7,5% do roku 2020 w porównaniu z rokiem 2015 został osiągnięty, a nawet przekroczony.
Grupa PORR podczas zakupów maszyn budowlanych nabywa urządzenia nowej generacji, skupiając się na alternatywnych napędach i energii. Zarządzanie sprzętem i flotą jest kontrolowane centralnie. Stare urządzenia produkcyjne są stale modernizowane, a logistyka budowy optymalizowana, aby z jednej strony zwiększyć efektywność energetyczną, a z drugiej zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.
Podczas realizacji obiektów budowlanych PORR koncentruje się nie tylko na samym sposobie budowy, lecz również na utrzymaniu śladu węglowego na możliwie najniższym poziomie w całym cyklu życia budynku. Szczególnie zrównoważony budynek jest budowany przez PORR w Medienhafen, nowoczesnej dzielnicy biznesowej w Düsseldorfie. Cradle jest budynkiem hybrydowym. Ma konstrukcję drewniano-betonową z fasadą wykonaną z drewna i szkła oraz klatką schodową z betonu pochodzącego z recyklingu. Prawie cały materiał po zużyciu może być poddany recyklingowi.
Wszystkie budowy PORR są certyfikowane zgodnie z systemem zarządzania ISO 14001, przy czym budowy w Austrii spełniają dodatkowe wymagania certyfikatu ISO 50001, dzięki czemu PORR utrzymuje wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Techniki budowlane oszczędzające wodę są jednym z priorytetów Grupy, podobnie jak zwiększanie efektywności wykorzystania wody w fazie budowy. Postępy w realizacji strategii klimatycznej są regularnie analizowane i w razie potrzeby korygowane.
Zachęta do podejmowania dodatkowych środków
Prezes Strauss postrzega tegoroczny ranking CDP jako zachętę do dalszego doskonalenia strategii ochrony środowiska i klimatu. „Na rok 2022 planujemy kolejne projekty budowlane, które są zrównoważone i przyszłościowe, projekty, które wyznaczą nowe standardy – powiedział. – Traktujemy to jako ważne zadanie. Intensywne zużycie zasobów oznacza, że na branży budowlanej i nieruchomościowej spoczywa kluczowa odpowiedzialność za ochronę środowiska”.
Czytaj więcej na www.porr.pl
Artykuł ukazał się na łamach NBI 2 (101) marzec – kwiecień 2022
Budownictwo
Drogi
Energetyka
Geoinżynieria
Hydrotechnika
Inż. Bezwykopowa
Kolej
Mosty
Motoryzacja
Tunele
Wod-Kan
