
W ramach nowego działania – FENX.11.02 Odbudowa uszkodzonej lub zniszczonej infrastruktury w zakresie budynków użyteczności publicznej, będzie można odbudować budynki, jednocześnie poprawiając ich parametry na bardziej efektywne energetycznie, odporne i dostępne. Planowana kwota dofinansowania dla projektów obejmujących poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej to 70 mln euro. Dofinansowanie będzie udzielane w formie bezzwrotnej.
Zakres przedmiotowy wsparcia:
Przedmiotem dofinansowania będą projekty realizowane w budynkach użyteczności publicznej uszkodzonych w wyniku powodzi, która miała miejsce w południowo-zachodniej Polsce we wrześniu 2024 r.
Kto będzie mógł skorzystać:
Administracja publiczna (rządowa i samorządowa) oraz podległe jej organy i jednostki organizacyjne, w tym instytucje nauki i edukacji, instytucje ochrony zdrowia.
Na co będzie można uzyskać wsparcie:
Wspierane będą działania w zakresie podniesienia efektywności energetycznej oraz przywracania funkcji użytkowych budynków. Do dofinansowania będą kwalifikować się również inwestycje polegające na wymianie uszkodzonych w wyniku powodzi źródeł ciepła. Zakres projektów w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych będzie musiał wynikać z przeprowadzonych audytów energetycznych. Warunkiem otrzymania dofinansowanie jest m.in. uzyskanie minimum 20% oszczędność energii pierwotnej w wyniku realizacji inwestycji.
W uzupełnieniu do głównego zakresu, projekty będą mogły zawierać zadania niewynikające z audytów energetycznych:
- związane z usuwaniem skutków powodzi,
- rozwiązania proekologicznie np. zwiększenie powierzchni zielonych (zielone dachy, ściany), rozwój elektromobilności, rozwiązania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, montaż urządzeń do magazynowania energii i służących cyfryzacji budynku,
- elementy związane z dostępnością infrastruktury. Inwestycje w budynkach użyteczności publicznej mogą uwzględniać działania dostosowawcze w zakresie przygotowania infrastruktury obiektu pod kątem odporności na zagrożenie użycia broni kinetycznej, jak i tzw. ABC.
Wsparcie dla elementów wykraczających poza audyt energetyczny będzie możliwe do wysokości 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie:
95% wydatków kwalifikowalnych
Planowany termin ogłoszenia naborów:
Niezwłocznie po uzyskaniu decyzji KE o zmianie programu FEnIKS – czerwiec 2025 r.
Planowany czas trwania naborów:
Do końca października 2025 r.