Raport zrównoważonego rozwoju to publikacja, która obejmuje dane pozafinansowe firmy. Dokument stanowi ważne źródło informacji o organizacji i pozwala ocenić jej wpływ na społeczeństwo i środowisko.
Cemex Polska opublikował swój raport zrównoważonego rozwoju już po raz szósty. Najnowsza publikacja została przygotowana zgodnie z aktualnymi standardami raportowania GRI (Global Reporting Initiative) w wersji Core. Aby zapewnić jak największą przejrzystość, dokładność i wiarygodność danych, raport został zweryfikowany pod kątem zgodności z przyjętymi wytycznymi przez akredytowane jednostki audytujące.
Raport opracowano zgodnie z obowiązującym podejściem do zarządzania firmą, które uwzględnia trzy kluczowe obszary: środowiskowy, społeczny i ładu korporacyjnego (ang. ESG – Environmental, Social and Corporate Governance). Publikacja Cemex Polska zawiera zatem informacje o inicjatywach firmy związanych z klimatem, a także o jej relacjach z pracownikami oraz otoczeniem biznesowym i społecznym. Lektura raportu dostarcza też wiedzy o działalności biznesowej przedsiębiorstwa.
– Raport to ważne źródło informacji o Cemex Polska, a zwłaszcza o działaniach firmy związanych ze zrównoważonym rozwojem. To kompendium wiedzy o naszych inicjatywach w obszarze społecznym, ładu korporacyjnego i ochrony środowiska. W przypadku ostatniego z tych obszarów na uwagę zasługuje fakt, że po raz kolejny wzbogaciliśmy nasz raport o wymagane elementy deklaracji środowiskowej EMAS (unijny system certyfikacji środowiskowej – przyp.) dla naszych zakładów cementowych: Cementowni Chełm, Cementowni Rudniki oraz Przemiałowni Gdynia – mówi Aleksandra Pacułt, Koordynatorka Zrównoważonego Rozwoju w Cemex Polska. – Tak szczegółowy opis zagadnień i wskaźników środowiskowych odzwierciedla istotne oddziaływanie naszych cementowni na otoczenie – dodaje.
Cemex dla klimatu
– Ważne miejsce w publikacji zajmują dane dotyczące realizacji przez Cemex Polska globalnej strategii „Future in Action”, której celem jest łagodzenie zmian klimatu. W odpowiedzi na wyzwania klimatyczne oraz oczekiwania naszych klientów podejmujemy szereg działań mających na celu nie tylko redukcję śladu węglowego naszych produktów, ale także zmniejszenie oddziaływania w innych kluczowych obszarach – zapewnia Monika Wosik, Dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Czytelnicy raportu mogą dowiedzieć się, jakie postępy poczyniła firma w ramach sześciu filarów strategii „Future in Action”, obejmujących: zrównoważone produkty i rozwiązania, dekarbonizację działalności, poszukiwanie i wdrażanie innowacji we współpracy z partnerami, promowanie gospodarki przyjaznej środowisku, działanie zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym oraz podejmowanie inicjatyw związanych z racjonalnym gospodarowaniem wodą i ochroną bioróżnorodności.
Zawarte w raporcie dane, dotyczące działań podejmowanych przez Cemex Polska we wspomnianych obszarach, potwierdzają zaangażowanie firmy w realizację zobowiązań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.
Wybrane osiągnięcia Cemex Polska w zakresie zrównoważonego rozwoju w latach 2022-2023
- 93% ciepła do produkcji klinkieru z paliw alternatywnych,
- 99% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
- 59% niższy wskaźnik z emisji CO2 z produkcji cementu względem 1990 roku,
- 1,8 mln ton wykorzystanych surowców z recyklingu we wszystkich zakładach CEMEX Polska,
- 100% zakładów produkcyjnych certyfikowanych ISO 14001,
- 100% zakładów produkcyjnych certyfikowanych ISO 50001,
- 100% zakładów cementowych zarejestrowanych w systemie EMAS.