Patrz pod nogi
Jesteśmy wzrokowcami. W pierwszej kolejności oceniamy zatem walory estetyczne danej przestrzeni. Wybór nawierzchni wynika zwykle z całej koncepcji architektonicznej i musi harmonijnie współgrać z najbliższym otoczeniem. Ma to większe znaczenie niż z pozoru może się wydawać. Częściej niż przypuszczamy, w sposób mechaniczny, patrzymy pod nogi, żeby uniknąć przeszkód na drodze. Dlatego też projektanci i wykonawcy szukają dla budownictwa publicznego rozwiązań łączących atrakcyjny wygląd ze stroną praktyczną. Co wybierają? – W centrach handlowych czy w budynkach użyteczności publicznej, czyli w miejscach zwiększonej eksploatacji, świetnie sprawdza się terrazzo, zamiennie nazywane betonem szlachetnym – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag. – Z połączenia spoiwa cementowego z fragmentami kamienia naturalnego, typu marmur, granit czy bazalt, otrzymujemy powierzchnię o bardzo ciekawej dekoracyjnej powierzchni, która może występować w wielu kolorach i fakturach.
Ale to nie jedyny argument przemawiający za terrazzo. Jego największym atutem jest wysoka wytrzymałość na oddziaływanie obciążeń zarówno dynamicznych, jak i statycznych. Posadzki wykonane z tego materiału odznaczają się dodatkowo odpornością na ścieranie oraz działanie szkodliwych substancji. Są łatwe w utrzymaniu, a w wyniku uszorstkowienia ich powierzchni – również bezpieczne w użytkowaniu.
Systemy dotykowe
Poruszając się w przestrzeni miejskiej, często nie zastanawiamy się nad tym, jak ważną funkcję pełnią niektóre elementy nawierzchni. Te dziwne, żłobione płyty to nie zamysł artystyczny. To niezwykle pożyteczne w codziennym funkcjonowaniu systemy informacyjne dla osób niewidomych i niedowidzących. Oznakowanie dotykowe spotkać można w obiektach związanych z infrastrukturą komunikacyjną, budynkach użyteczności publicznej czy galeriach handlowych. Alarmują o zbliżającym się zagrożeniu, takim jak np. krawędź peronu, zmiana poziomów, bliskość jezdni. – Zwiększenie bezpieczeństwa i aktywizacja osób niepełnosprawnych to jedna z istotnych misji naszej firmy – podkreśla ekspert Probet-Dasag. – Systemy dotykowe wpływają na zwiększenie ich swobody poruszania się i samodzielności w podejmowaniu decyzji komunikacyjnych. Dlatego tak ważne jest, by były to elementy wykonane z najwyższą dbałością i precyzją, odznaczające się trwałością w użytkowaniu.
O naszym bezpieczeństwie w przestrzeni miejskiej, poza własną ostrożnością, decydują wielokrotnie niuanse, z których nie zdajemy sobie sprawy. To, jakiego rodzaju obróbce w procesie produkcji poddana zostanie płyta chodnikowa i z jakiego zostanie wykonana materiału, może zadecydować o tym czy bez problemu dotrzemy do celu. Warto zatem patrzyć pod nogi. Z tych lub innych powodów.
Tekst i zdjęcie: PROBET-DASAG Sp. z o.o.