
System transportu publicznego jest jednym z najważniejszych elementów współczesnych aglomeracji. Priorytetami jego funkcjonowania są: możliwość szybkiego i łatwego łączenia różnych środków transportu, niezawodność usług, ich najwyższa jakość oraz niska cena. Aby jak najlepiej spełniać oczekiwania mieszkańców i samorządów, organizatorzy transportu publicznego współpracują od 2015 roku w ramach Forum Organizatorów Transportu, gdzie wymieniają wiedzę i doświadczenia, a tym samym poznają dobre praktyki, czerpią ze sprawdzonych już wzorców, a także znajdują nowe rozwiązania i tworzą nowe standardy.
Uczestnicy Forum podejmują wspólne stanowiska w sprawach związanych z funkcjonowaniem, organizowaniem oraz zarządzaniem publicznym transportem zbiorowym.
Wśród celów FOT są również: promocja i kreowanie pozytywnego wizerunku publicznego transportu zbiorowego, wypracowanie optymalnych modeli umów i procedur przetargów na usługi komunikacyjne, podejmowanie działań w celu zapewnienia zrównoważonego finansowana transportu publicznego, promowanie działań proekologicznych, współpraca w ramach wypracowania standardów systemów zarządzania ruchem, zintegrowanej informacji pasażerskiej, zintegrowanych systemów biletowych, opracowywanie standardów i promowanie wdrażania standardów dostępności komunikacji dla pasażerów o ograniczonej mobilności, wymiana informacji i danych statystycznych.
Apel do Ministra Infrastruktury o ochronę dla kontrolerów
W związku z rosnącą liczbą ataków i aktów agresji wobec kontrolerów biletowych w całej Polsce, uczestnicy FOT ponownie zwrócili się do Ministra Infrastruktury z apelem o zwiększenie ochrony prawnej tej grupy, poprzez umożliwienie korzystania z instytucji przewidzianych w Kodeksie Karnym dla funkcjonariuszy publicznych.
Aktualnie, kontrolera biletowego zalicza się do stanowisk pomocniczych, wykonujących czynności usługowe. Jednak kontroler wykonując powierzone mu obowiązki, wypełnia zadania na rzecz samorządu terytorialnego.
Pismo zostało podpisane podczas jubileuszowego spotkania i przesłane do ministra infrastruktury.
Nowe, odświeżone Porozumienie
Po 10 latach działalności Uczestnicy FOT podpisali także nowe porozumienie, w którym zgodnie uznają za szczególnie wartościowe utrzymywanie stałej współpracy, polegającej na wymianie wiedzy i doświadczeń w celu wypracowania jak najlepszych praktyk w dziedzinie organizacji i nadzoru nad funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.
Uczestnicy deklarują w nim dążenie do wspólnego stanowiska w sprawach związanych z funkcjonowaniem, organizowaniem oraz zarządzaniem publicznym transportem zbiorowym, w celu podnoszenia standardów, kreowania pozytywnego wizerunku oraz promowania publicznego transportu zbiorowego.
27. Uczestnik FOT
Podczas jubileuszowego spotkania, do grona uczestników FOT dołączył 27 uczestnik – Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, powołany 4 kwietnia 1991 r.
Głównymi zadaniami Związku jest organizacja i realizacja komunikacji zbiorowej w tym: określanie potrzeb przewozowych, opracowywanie rozkładów jazdy oraz ich publikacja, zawieranie umów z przewoźnikami, integracja systemu transportu pasażerskiego w poszczególnych gminach zrzeszonych.