Deklaracja na rzecz klimatu została wypracowana w 2023 roku partycypacyjnie przez kilkadziesiąt organizacji społecznych. W ten sposób Polska dołączyła do międzynarodowego ruchu #PhilanthropyForClimate.
Dokument składa się z 7 punktów, a każdy z nich dotyczy innej sfery działań realizowanych z myślą o klimacie: podnoszenia świadomości, angażowania zasobów, integrowania programów, dostosowywania planów finansowych, minimalizowania śladu węglowego, a także zabierania głosu na rzecz klimatu i raportowania działań prowadzonych w tym obszarze.
12 grudnia, podczas spotkania w siedzibie Banku Santander, deklarację podpisało 8 organizacji. W imieniu Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość” podpis pod deklaracją złożyły Dominika Sztuka-Arak, Prezeska Fundacji i Agnieszka Rutkowska, Wiceprezeska Fundacji.
– Cemex Polska aktywnie przeciwdziała zmianom klimatu. Zaangażowanie w sprawy klimatyczne to także jeden z priorytetów Fundacji Cemex. W ramach Konkursu Grantowego „Fabryka Eko Pomysłów” przyznajemy środki na realizację projektów poświęconych klimatowi, ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi. Na dofinansowanie w ramach konkursu wolontariatu pracowniczego mogą z kolei liczyć m.in. projekty w obszarze ochrony środowiska. Idee zaprezentowane w Deklaracji są nam bliskie, dlatego zamierzamy je promować, zachęcając inne fundacje i stowarzyszenia do podpisania dokumentu i wypełniania jego postanowień – mówi Dominika Sztuka-Arak.
Cemex dla klimatu
Podpisanie deklaracji wpisuje się w działania podejmowane przez Cemex na rzecz klimatu. W 2021 roku firma przyjęła globalną strategię „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W ramach wspomnianej strategii, Cemex zamierza do 2050 roku dostarczać wszystkim klientom na świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.