
Jej treść powstała przy współpracy z branżą projektową reprezentowaną przez Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów. Prace i uzgadnianie proponowanych zmian trwało ponad dwa lata i przebiegało w większości w ramach spotkań i bieżącego omawiania zapisów. Proponowane zmiany poddano też szerokim konsultacjom ze środowiskiem branżowym, które przeprowadzono w styczniu i lutym 2025 r. W ich trakcie wpłynęło ok. 90 uwag, a po ich analizie wprowadzono 25 poprawek. Kluczowym zadaniem przy opracowaniu wzorcowej umowy było wykorzystanie zgromadzonej wiedzy i wypracowanie jednolitych zapisów umownych stosowanych dla wszystkich projektowanych inwestycji.
Opracowanie wzorcowego dokumentu miało na celu przede wszystkim podniesienie jakości zlecanych opracowań projektowych oraz ujednolicenie, doprecyzowanie i aktualizację zapisów umownych. Ponadto konieczne było wprowadzenie kluczowych zmian i regulacji wynikających z potrzeb rynkowych, co wpływa na elastyczność umowy.
Te zmiany to między innymi wprowadzenie większej liczby płatności dla biur projektowych za wykonane prace z tabeli elementów rozliczeniowych (TER), płatności częściowe za wykonane badania geologiczne i geotechniczne, a także zaliczka w wysokości 10 proc. wynagrodzenia. Jeśli w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej zmienią się przepisy prawa lub postępowanie administracyjne związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej będzie trwało dłużej niż rok, GDDKiA zmieni warunki zawartej umowy z biurem projektowym.
Wzorcowy dokument został przygotowany na przykładzie najczęściej zlecanego stadium dokumentacji projektowej, tj. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Natomiast zapisy dokumentu umożliwiają jego dostosowanie także dla pozostałych stadiów (faz) opracowania dokumentacji.