Woda: Najcenniejszy zasób Ziemi
W tym roku wydarzenie Shelter Academy skupiło ekspertów, przedstawicieli władz lokalnych oraz przedsiębiorstw wodociągowych, z Ukrainy – gdzie wojna spowodowała ogromnie zniszczenia infrastruktury wodociągowej, pokazując, jak ogromne znaczenie ma dostęp do wody z naciskiem na jej jakość i bezpieczeństwo. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami i poszukiwali rozwiązań, które pomogą odbudować systemy wodociągowe w tym kraju. Dla tych i innych globalnych wyzwań wspólnie szukano rozwiązań, które będą gwarantem zapewnienia czystej wody.
Poza tym debatowano nad tym, jak zarządzać zasobami wodnymi w obliczu zmian klimatycznych? O nowych technologiach, o efektywnym wykorzystaniu wody oraz odporności systemów wodociągowych na kryzysy. Eksperci przybliżyli uczestnikom obowiązujące w UE przepisy dotyczące zarządzania wodą i oczyszczania ścieków. Konferencja była doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń między przedstawicielami różnych przedsiębiorstw wodociągowych.
Współpraca: Podstawa działania i rozwoju
Shelter Academy to inicjatywa, która od lat łączy ekspertów z różnych dziedzin, aby wspólnie opracowywać rozwiązania lub czerpać z projektów, które sprawdziły się w praktyce. Tegoroczna edycja pokazała, że woda jest jednym z najważniejszych zasobów naszej planety i że jej ochrona wymaga wspólnych wysiłków na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
– Cieszę się, że mieliśmy okazję spotkać się w Krakowie na terenie Wodociągów Miasta Krakowa w przyjacielskiej atmosferze i omawiać tematy ogromnej wagi dla przedsiębiorstw wodociągowych w Ukrainie. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia i wiedza okażą się pomocne przy odbudowie infrastruktury wodociągowej w ukraińskich aglomeracjach – powiedział Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa.
Wodociągi Miasta Krakowa stawiane za wzór dla firm wodociągowych w Ukrainie
Konferencja w Krakowie była nie tylko miejscem wymiany wiedzy, ale także platformą do budowania silnych partnerstw. Spotkanie prezydentów Krakowa i Drohobycza podkreśliło znaczenie współpracy międzynarodowej w rozwiązywaniu problemów związanych z wodą. Uczestnictwo delegacji z Ukrainy na czele z Tarasem Kuczmą, Merem miasta Drohobycza, w panelu dyskusyjnym, podniosło rangę wydarzenia. Wspólne działania ekspertów, władz i przedsiębiorstw są kluczem do zapewnienia przyszłym pokoleniom dostępu do dobrej i bezpiecznej wody.