
Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje do 2035 r. wybudować 80 magazynów energii o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh. Wartość planowanych projektów wyniesie ok. 18 mld zł. Obecnie najbardziej zaawansowaną tego typu inwestycją w Grupie PGE jest Magazyn Energii Elektrycznej Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh, który zostanie przekazany do eksploatacji w 2027 r.
– Odnawialne źródła energii odgrywają coraz większą rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym już teraz wpływając na obniżenie hurtowych cen energii. Dzięki zmianom legislacyjnym i programom wsparcia oferowanym przez polski rząd, w nadchodzących latach rola OZE będzie tylko rosła. Wraz z nią rosło będzie znaczenie systemów magazynowania energii. Rozbudowa ich mocy oraz pojemności, obok rozwoju sieci, to priorytety transformacji energetycznej – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
– Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców. Dlatego teraz w Grupie PGE będziemy mocno stawiać na inwestycje zarówno w wielkoskalowe magazyny bateryjne, jak i te mniejsze, rozproszone po całym kraju – mówił Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec.
Podstawa miksu energetycznego
Magazyny energii stanowią istotne uzupełnienie systemu elektroenergetycznego o wysokim nasyceniu pogodozależnych źródeł OZE. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie możliwości integracji OZE w systemie, poprzez ograniczenie coraz częstszego zjawiska nierynkowego redysponowania OZE. Magazyny energii stanowią także częściową substytucję dla rozbudowy sieci dystrybucyjnej, umożliwiając zwiększenie mocy dostępnej dla prosumentów i wpływają pozytywnie na środowisko, ponieważ przyczyniają się do ograniczenia pracy elektrowni węglowych w szczycie, co z kolei przekłada się na zmniejszoną emisję CO2.