Nowe przepisy mają zapewnić także stabilne źródła finansowania Wodom Polskim.
Ustawa wprowadzi rozwiązania usprawniające postępowania administracyjne. Sprecyzowane zostaną wymogi odnoszące się do wydawania zgód wodnoprawnych oraz decyzji: określających charakter wód, ustalających linię brzegu, zwalniających z zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Pozwoli to szybciej wydawać zgody wodnoprawne.
Nowela wprowadza wiele ułatwień dla użytkowników wód. Przykładowo zwiększono z 2 do 3 m głębokość stawu, na którego budowę nie trzeba będzie mieć pozwolenia, wystarczy zgłoszenie wodnoprawne.
Nowelizacja przewiduje ponadto, że w pozwoleniach wodnoprawnych maksymalna ilość pobieranej wody oraz wprowadzanych ścieków będzie określana w metrach sześciennych na sekundę, a nie w metrach sześciennych na godzinę, jak to było wcześniej.
Jedna z ważniejszych zmian dotyczy przeniesienia finansowania z Wód Polskich do budżetu państwa działalności służb państwowych: Państwowej Służby Hydrometeorologicznej, Państwowej Służby Hydrogeologicznej oraz Państwowej Służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących.
Nowelizacja kładzie także nacisk na edukację. Szkoły, uczelnie i organizacje pozarządowe będą mieć możliwość darmowego pobierania informacji z systemu informacyjnego gospodarowania wodami w celu popularyzacji wiedzy z tego obszaru.
Znowelizowane regulacje, co do zasady, mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Autor: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie