Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej są szczególnie narażeni na podtopienia ze względu na płynącą przez region Wisłę oraz Sołę. Zrealizowana inwestycja to przedsięwzięcie chroniące obszary o dużym znaczeniu gospodarczym oraz stanowiące dziedzictwo kulturowe o znaczeniu międzynarodowym – Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Dzięki kompleksowemu systemowi ochrony przeciwpowodziowej, który obejmuje zmodernizowane wały, a także zbudowane i przebudowane pompownie, zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oświęcimskiego i chrzanowskiego, w tym rejonu Muzeum Auschwitz-Birkenau – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Inwestycja składała się z sześciu zadań, wśród których były m.in. budowa pompowni na potoku Pławianka, rozbudowa pompowni Gromiec, rozbudowa wałów Wisły i Soły oraz wiele działań towarzyszących. Pozostałe zadania zrealizowane w ramach tej inwestycji to:
– rozbudowa prawostronnych obwałowań Małej Wisły oraz obwałowań cofkowych potoku Pławianka, a także budowa wału zamykającego, co kompleksowo zabezpiecza przeciwpowodziowo miejscowości Brzezinka i Pławy oraz poprawia bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Muzeum Auschwitz-Birkenau;
– rozbudowa lewego wału Wisły w Jankowicach;
– rozbudowa prawego wału Wisły oraz lewego wału Soły w miejscowości Broszkowice, Babice i Bobrek;
– rozbudowa zbiornika retencyjno-wyrównawczego na potoku Gromieckim wraz z rozbudową pompowni Gromiec. Pompownia Gromiec to obiekt przeciwpowodziowy służący do odwadniania zawala, czyli zlewni potoku Gromieckiego i Kopalnianka w okresach wysokich stanów wód w korycie Wisły;
– rozbudowa lewego wału Wisły wraz z wałami cofkowymi potoku Regulka w miejscowości Okleśna, która poprawiła bezpieczeństwo powodziowe terenów zawala w gminie Alwernia.
Prace realizowane były przez dwa lata. Wartość inwestycji to 70 mln zł.
Źródło: tekst Ministerstwo Infrastruktury, www.gov.pl/web/infrastruktura/