– Podzieliliśmy prace przygotowawcze na kilka etapów, w ten sposób zminimalizujemy potencjalne uciążliwości, które wiążą się z takimi działaniami. Mamy tu na względzie szczególnie lokalne społeczności gminy Choczewo i gmin ościennych – powiedział prezes PEJ Leszek Juchniewicz.
Wniosek spółki dotyczy prac przygotowawczych, czyli m.in. prac geodezyjnych, czy też ogrodzenia terenu obszaru prac przygotowawczych.
Prace przygotowawcze mają być przeprowadzone na obszarze ok. 300 ha w dwóch odsłonach, w tym najpierw na obszarze ok. 45 proc. tego terenu. Jednym z niezbędnych działań w miejscu przyszłej elektrowni będzie usunięcie roślinności poprzedzone działaniami minimalizującymi – w tym wykonaniem metaplantacji, montażem budek dla ptaków i nietoperzy. Działania te zostały zaplanowane zgodnie z warunkami określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrowni jądrowej.
Wraz z wnioskiem o pozwolenie na prace przygotowawcze spółka złożyła raport środowiskowy z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, dotyczący pierwszego etapu planowanych prac przygotowawczych. PEJ spełniły tym samym warunek decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 19 września 2023 r. dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo. W raporcie będącym efektem współpracy PEJ z firmą Energopomiar Gliwice specjalizującą się w kompleksowych ekspertyzach dla inwestycji energetycznych przeanalizowano oddziaływanie prac przygotowawczych na środowisko. Analogicznie, odrębne raporty z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powstaną dla kolejnych etapów prac związanych z budową elektrowni jądrowej.
Do czasu rozpoczęcia właściwych prac budowlanych PEJ planują uzyskanie m.in. zezwolenia na budowę (wydaje je Państwowa Agencja Atomistyki) i pozwolenia na budowę (wydaje je Wojewoda Pomorski).