Pięć niezwykłych grobowców z całego świata
W wielu starożytnych kulturach zmarłych chowano w niezwykłych budowlach, będących dziś ogromną atrakcją turystyczną, którą zobaczyć chciałby prawie każdy.
1. Egipt – Wielka Piramida w Gizie
Trudno uwierzyć, że tak masywna konstrukcja jest po prostu mauzoleum, ale budowla została zbudowana jako grobowiec faraona Khufa. Jest to najsłynniejsza piramida na świecie, najstarsza i największa pomiędzy trzema piramidami w Gizie, a także najstarsza i jedyna wciąż stojąca konstrukcja Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Została zbudowana około 2560–2540 r. p.n.e., a jej wysokość to 146.5 m. Piramidy w Gizie są wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego.
2. Chiny – Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin oraz terakotowej armii
Zbudowane zostało w ciągu kilku dziesięcioleci, od 246 do 208 r. p.n.e. Ogromne mauzoleum jest rozmieszczone na kilku kilometrach po obwodzie, a najbardziej znaną cechą kompleksu jest niezwykła Terakotowa Armia. Odkryta dopiero w 1974 r. armia to ogromna kolekcja rzeźb żołnierzy, której celem była ochrona cesarza w jego życiu pozagrobowym. Kolekcja jest rozłożona na kilka dołów, które razem zawierają ponad 8000 żołnierzy, 130 rydwanów z 520 końmi i 150 koni kawalerii.
3. Izrael – grób Jezusa Chrystusa, Kościół Grobu Bożego, nazywany również Bazyliką Grobu Bożego, czyli Kościołem Zmartwychwstania
Ten znany na całym świecie kościół znajduje się w Dzielnicy Chrześcijańskiej starego miasta Jerozolimy. Znajduje się on na Górze Kalwarii (Golgota), gdzie uważano, że Jezus został ukrzyżowany. W kościele znajduje się Grobowiec – uważany za grób Jezusa. Dla wielu chrześcijan miejsce to jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym.
4. Indie – Tadż Mahal
To jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych grobowców świata, który został wybudowany przez Szah Dżehana z dynastii Mogołów dla uczczenia pamięci ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kiedy grobowiec był już gotowy, trumnę pokryto warstwą czystego złota, a Szach Dżehan miał ją dodatkowo obsypać perłami i diamentami. Przed budowlą stało 2000 żołnierzy, którzy dzień i noc musieli pilnować tych bajecznych skarbów. Obiekt został zbudowany w latach 1632-1653, a jego ukończenie zajęło 22 lata. Przy budowie pracowało 20 tys. robotników, którzy nie tylko pochodzili ze wszystkich krajów azjatyckich, ale także z Francji i Włoch.
5. Irlandia – Newgrange
To neolityczny grobowiec korytarzowy z 3200 r. p.n.e., który jest starszy od Myken, Piramid a nawet Stonehenge. Na cały kompleks składa się: duży okrąg kamienny o średnicy 105 m, 12 kamieni z pierwotnych 38 położonych w pobliżu grobowca, każdy wysokości do 2,4 metra. Grobowiec otoczony jest przez 97 kamieni, wiele z nich jest ozdobionych hieroglifami i malowidłami. Obiekt jest dowodem na istnienie w owym czasie w dolinie rzeki Boyne neolitycznego społeczeństwa o zaawansowanej wiedzy technicznej.