
Podczas spotkania rozmawiano o współpracy w sektorze OZE, w zakresie wodoru oraz w ramach Funduszy EOG i Norweskich. Poruszono również temat wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz wsparcia dla Ukrainy w obszarze energii. Polska i Norwegia wspierają proces realizacji Formuły Pokoju dla Ukrainy i będą kontynuować działania na rzecz realizacji jej celów, w szczególności w zakresie odbudowy sektora energetycznego Ukrainy.
– Norwegia wspiera zieloną transformację Polski poprzez fundusze EOG i norweskie, a także zaangażowanie sektora biznesu. Za to polskie firmy z sektora zielonych technologii mogą wnieść istotny wkład w transformację energetyczną i ochronę środowiska w Norwegii. Oba kraje dostrzegają również potencjał dalszego wspólnego rozwoju projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym morskiej energetyki wiatrowej oraz podzielają zainteresowanie rozwojem regionalnego rynku odnawialnego wodoru – zawarto w deklaracji.
W zakresie bezpieczeństwa energetycznego Norwegia, jako jeden z największych dostawców gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy, odgrywa kluczową rolę, dostarczając znaczną część tych surowców konsumowanych w Polsce. Z kolei Polska podjęła zdecydowane kroki na rzecz dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw energii oraz transformacji swojego systemu energetycznego w kierunku modelu bardziej ekologicznego i niskoemisyjnego. Istotną rolę w tym odegrał również norweski gaz ziemny.
– Praca nad ustanowieniem partnerstwa w omawianych obszarach stanowi potwierdzenie naszego wspólnego zaangażowania oraz stworzy podstawy do regularnego dialogu i dalszej współpracy. Nasze działania i zaangażowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii oraz technologii niskoemisyjnych będą przyczyniać się do zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii – zapisano w deklaracji.