
Podczas spotkania rozmawiano o wyzwaniach, przed jakimi stoi Mołdawia w zakresie zapewnienia stabilnych i przystępnych ekonomicznie dostaw energii na rynku wewnętrznym. Wiceminister poinformował o wstępnym zainteresowaniu polskich spółek dostawami sprzętu i technologii energetycznych umożliwiających zwiększenie stabilności produkcji energii w Mołdawii. Podczas rozmowy zwrócono również uwagę na potrzebę przyspieszenia procesu implementacji przepisów UE, co może korzystnie wpłynąć na relacje energetyczne pomiędzy Mołdawią a UE i otworzyć drogę do przyszłych negocjacji akcesyjnych w zakresie energii i środowiska.
Na spotkaniu rozmawiano również nt. nadchodzącego posiedzenia Polsko-Mołdawskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, zaplanowanego na 26-27 czerwca 2025 r. w Kiszyniowie. Omówiono także ofertę polskich firm – laureatów programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”, które oferują innowacyjne rozwiązania ekologiczne w zakresie gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, OZE, oszczędności energii i ochrony powietrza.
Wiceminister zadeklarował wsparcie Mołdawii ze strony polskich ekspertów, głównie w zakresie ochrony środowiska, w tym finansowania ochrony środowiska oraz rozwiązań technologicznych.