Podczas spotkania w Warszawie omówiono stan realizacji prac dla zadań z dorzecza dolnej i środkowej Odry, Kotliny Kłodzkiej oraz dorzecza górnej Wisły, których zakończenie zaplanowane jest w połowie 2025 r. Omówiono procedurę przygotowania listy zadań do realizacji w ramach nowego projektu, w kontekście skutków tegorocznej klęski żywiołowej na terenach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Wiceminister Arkadiusz Marchewka podziękował delegacji Banku Światowego za ponad 25 lat współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej, która rozpoczęła się po powodzi w 1997 r. w ramach trzech projektów ochrony przeciwpowodziowej. Wskazał także na inwestycje hydrotechniczne zrealizowane we współpracy z Bankiem Światowym, które odegrały bardzo ważną rolę podczas tegorocznej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Wymienił przede wszystkim:
- Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, który skutecznie zredukował falę powodziową i zapobiegł powodzi we Wrocławiu, Opolu i w innych miastach wzdłuż Odry.
- Cztery suche zbiorniki w Kotlinie Kłodzkiej, które pozwoliły na ograniczenie strat w regionie.
- Wrocławski Węzeł Wodny, który istotnie pomógł ochronić miasto przed zalaniem.
Podczas rozmowy o kolejnych inwestycjach, wiceszef resortu infrastruktury dodał, że zasadne wydaje się rozszerzenie zakresu następnego planowanego projektu o zadania minimalizujące skutki zmian klimatu i suszy oraz zwiększające potencjał retencjonowania wody.
– Kontynuowanie prac w zakresie zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej oraz odbudowa zniszczonej zabudowy hydrotechnicznej jest konieczne. Chciałbym potwierdzić nasze zainteresowanie kontynuacją współpracy z Bankiem Światowym przy nowym projekcie pn. „Budowanie odporności na zmiany klimatu w gospodarce wodnej”, który pomoże lepiej przygotować Polskę na skutki zmian klimatu, w tym na gwałtowne powodzie – dodał wiceminister A. Marchewka.
Wyraził jednocześnie nadzieję, że zakres kolejnego projektu będzie mógł być realizowany z włączeniem terenów, które najbardziej ucierpiały w trakcie tegorocznej powodzi.