
Zadanie pn. „Udrożnienie wybranych koryt cieków oraz przywrócenie funkcjonalności urządzeń wodnych w ramach usuwania skutków powodzi na wybranych ciekach powiatu nyskiego – części I, II, III, IV, V” jest realizowane w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Roboty dotyczą udrożnienia koryt oraz przywrócenie funkcjonalności budowli przeciwpowodziowych zabezpieczających mieszkańców powiatu nyskiego w zlewni Białej Głuchołaskiej.
Przekazanie terenu robót zostało zaplanowane na drugą połowę lutego, natomiast ich koniec jest przewidywany w IV kwartale br. Łączna wartość prac to 11,5 mln zł. Zadanie jest podzielone na pięć części:
- Część I – Udrożnienie koryta Bodzanowskiego Potoku od m. Rudawa do ujścia do rz. Biała Głuchołaska
Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 2+900.
- Część II – Udrożnienie koryta rzeki Mora od granicy Polski do ujścia do rz. Biała Głuchołaska
Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remontu zabudowy regulacyjnej, w tym murów oporowych czy progów wodnych oraz uprzątnięcia nieruchomości w km 0+000 – 15+900.
- Część III – Udrożnienie koryta potoku Gierałcicki
Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remontu zabudowy regulacyjnej, jak mury oporowe, progi wodne oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 6+700.
- Część IV – Udrożnienie koryta cieku Oleśnica (ciek Graniczny)
Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remontu zabudowy regulacyjnej, jak mury oporowe, progi wodne oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 4+730.
- Część V – Udrożnienie koryta rzeki Głuchołazki (Starynka)
Zadanie będzie realizowane w zakresie odtworzenia skarp koryta rzeki, przywrócenia przepustowości koryta rzeki, usunięcia zatorów i odsypisk rumoszu skalnego i drzewnego, remont zabudowy regulacyjnej, jak mury oporowe i progi wodne oraz uprzątnięcia gruntów w km 0+000 – 6+200.
Trwa usuwanie skutków powodzi na rzece Białej Głuchołaskiej
Równocześnie Wody Polskie prowadzą prace interwencyjne w ramach zadania pn. „Usuniecie lokalnych szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w km 0+000 – 23+800”. Roboty polegają na usuwaniu zatorów i odsypisk, przywróceniu drożności koryta oraz odbudowie wałów, skarp i umocnień brzegowych, likwidacji odsypisk i rumoszu oraz odpadów. Ich wartość to blisko 21 mln zł.