
Podpisane porozumienie ma na celu wspieranie rozwoju lokalnych społeczności energetycznych oraz transformacji energetycznej regionu. Dzięki inicjatywie, lokalne społeczności będą mogły samodzielnie decydować o cenie energii elektrycznej.
Szeroki zakres wspólnych działań
W ramach programu powstaną spółdzielnie energetyczne na terenie województwa dolnośląskiego. Na podstawie wniosków z realizacji pilotażu zostaną opracowane procedury techniczne i finansowe dla spółdzielni energetycznych w skali ogólnopolskiej.
Współpraca z TAURON Dystrybucją umożliwi spółdzielniom energetycznym efektywne funkcjonowanie, obniżenie kosztów zakupu energii dla ich członków oraz zwiększenie autokonsumpcji zielonej energii. To realne wsparcie dla lokalnego bilansowania energii i wzmacnianie samowystarczalności energetycznej społeczności.
Z kolei WFOŚiGW pełni w procesie rolę inicjatora i lidera pilotażowego programu wsparcia spółdzielni energetycznych na Dolnym Śląsku. Fundusz koordynuje działania partnerów i odpowiada za integrację wiedzy, potrzeb oraz zasobów lokalnych społeczności.
Na podstawie wniosków z realizacji pilotażu, opracowane zostaną ogólnopolskie procedury techniczne i finansowe.
Korzyści dla społeczności
Społeczności energetyczne to konkretna odpowiedź na wyzwania transformacji energetycznej, która przynosi mieszkańcom i samorządom realne korzyści.
Dodatkowo, członkowie spółdzielni skorzystają z tańszej energii elektrycznej, unikając części opłat dystrybucyjnych. Przyniesie to podmiotom realne oszczędności i zwiększy niezależność energetyczną na poziomie gmin i wspólnot lokalnych.
Z uwagi na korzyści wynikające z realizacji programu dla regionu i klientów, TAURON Dystrybucja i WFOŚiGW we Wrocławiu planują długofalową i rozwojową współpracę. Częścią tych działań będą wspólne inicjatywy z uczelniami wyższymi i partnerami branżowymi. Ich celem będzie kształcenie przyszłych specjalistów oraz tworzenie nowych kierunków studiów związanych z rozwojem energetyki obywatelskiej i gospodarki niskoemisyjnej.
Równolegle, WFOŚiGW we Wrocławiu jeszcze w tym roku uruchomi dedykowany program wsparcia finansowego o łącznym budżecie 5 mln zł, przeznaczony na tworzenie nowych spółdzielni energetycznych. To konkretne narzędzie ma nie tylko zainicjować realne inwestycje, ale także dynamicznie przyspieszyć rozwój lokalnych społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku.
Spółdzielnia energetyczna to forma organizacji, w której członkowie (np. mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorządy) wspólnie produkują, dystrybuują i zużywają energię, zwykle ze źródeł odnawialnych. Ta forma współpracy pozwala na rozłożenie kosztów inwestycyjnych i efektywne wykorzystanie energii, przynosząc korzyści wszystkim uczestnikom.